Viac FOTO nájdete TU!

Záchranári z Trans Hospital Plus majú za sebou ďalšiu náročnú službu, počas ktorej sa im podarilo vďaka špeciálnemu vybaveniu bezpečne previezť 300-kilového muža z Karlových Varov do Mariánskych kúpeľov. Pri jeho prevoze muselo podľa informácií českého Blesku pomáhať celkovo až desať ľudí.

Obézneho pacienta dostali hasiči z domu až auto žeriavom.
Zdroj: HZS Juhomoravského kraja

Na záchranu muža, ktorému sa ťažko dýchalo a za uplynulých 14 dní pribral neuveriteľných 40 kilogramov, použili aj novú sanitku, na českých cestách nevídanú. "Ide o automobil používaný v Amerike, ktorý však jazdil vo Švajčiarsku a odtiaľ ho Trans Hospital získal. K normálnym zásahom s ním však nejazdí, používajú ho práve na prevoz obéznych pacientov," uviedol český Blesk. Avšak úspech transportu takéhoto pacienta nespočíva podľa slov šéfa Řevnických záchranárov Bořka Bulíčka len v samotnej sanitke, ale aj v ostatnom vybavení a pomoci zdravotníkov či hasičov.

"Máme nosidlá pre obéznych ľudí. Jedny unesú až poltonového človeka. Dajú sa však používať aj normálne, stačí ich zložiť a preložiť matrac," uviedol pre český Blesk a dodal, že záchranári musia mať v takých prípadoch aj väčšie množstvo liekov a na zásahy chodia v trojčlennom zoskupení.

Tristokilového pacienta prevážali z Karlových Varov do kúpeľov na doliečenie. V nemocnici totiž podstúpil bandáž žalúdka. Pred zákrokom mal pacient pribrať 40 kíl za 14 dní, k tomu všetkému trpel vážnymi dýchacími problémami a pri prevoze mal kyslíkovú masku.

S transportom obézneho pacienta pomáhala špeciálna americká sanitka.
Zdroj: Transport Hospital Plus

"V nemocnici sa v poslednom čase stretávame s extrémne obéznymi pacientmi pomerne často. Musíme mať k dispozícii väčšie lôžka, ale problém je aj týchto pacientov vyšetriť. Napríklad sa nezmestia na pojazdné stoly CT. O pacienta sa musí počas hospitalizácie starať viac sestričiek," uviedol pre český denník hovorca Karlovarskej krajskej nemocnice Vladislav Podracký.

Pacient s hmotnosťou 300 kilogramov však ani zďaleka nebol ich najťažším orieškom. Tou bola pacientka, ktorá vážila 410 kilogramov a pri jej prevoze asistovalo až osem ľudí. "Buď si musíme poradiť sami, alebo nám pomáhajú hasiči. V tomto prípade nám pomohol personál nemocnice. Asistovalo nám asi osem alebo desať ľudí. Plachta, ktorou ľudí prenášame, má nosnosť 500 kíl a niesť ju môže až 15 ľudí," dodal na záver.

Ako zákrok špeciálnych záchranárov vyzeral, nájdete v galérii článku.