Čo je kľúčovým faktorom v novom výskume?

Tento univerzálny účinok proti všetkým beta-koronavírusom je výsledkom monoklonálnej protilátky zameranej na oblasť stonky takzvaného vírusového "spike" proteínu, ktorý je medzi beta-koronavírusmi nevyhnutný na to, aby sa vírus mohol prichytiť a vstúpiť do buniek, čo následne vedie k infekcii.

Podľa slov jedného zo spoluautorov štúdie - Jamesa J. Kobieho - sa doterajšie vakcíny a protilátky do značnej miery zameriavali len na receptor, ktorý sa nachádza na hlavičke hrotu vírusového proteínu, ktorý vyčnieva z povrchu vírusu. Jedným z kľúčov v novom výskume bolo nájsť protilátky na časť hrotu nazývaného "S2", teda na oblasť stonky hrotu. Práve táto oblasť mutuje len veľmi zriedka. Nová neutralizačná protilátka 1249A8 sa zameriava práve na stonku už spomínaného spike proteínu.

Koronavírus pod mikroskopom
Zdroj: TASR

Toto je pre vedcov rozhodujúce v boji proti pandémii

Nové varianty koronavírusu sú rizikom aj pre ľudí, ktorí sa už dali zaočkovať alebo už boli predtým infikovaní. Preto je hľadanie nových liekov a očkovacích stratégií podľa výskumníka Kobieho rozhodujúce.

Cieľom výskumníkov z UAB je nájsť protilátky, ktoré neumožňujú imunitný únik mutovaných variantov SARS-CoV-2. To zahŕňa aj omicron a akékoľvek budúce varianty, ktoré spôsobujú veľké obavy. Výskumníci pevne veria, že identifikácia a štúdium týchto protilátok by mohlo viesť k vývoju vakcín, ktoré chránia pred všetkými variantmi koronavírusu.

Štúdia bola publikovaná v časopise PLOS Pathogens spoluautori James J. Kobie, Ph.D. a Mark R. Walter, Ph.D., z University of Alabama v Birminghame, a Luis Martinez-Sobrido PhD z Texaského biomedicínskeho výskumného ústavu, San Antonio, Texas.

Prečítajte si tiež: