Niekoľko hodín pred jej úmrtím bol v súvislosti s incidentom 33-ročný policajt obvinený z bezohľadného spôsobenia ťažkého ublíženia na zdraví a z násilného trestného činu ublíženia na zdraví. Policajta dočasne postavili mimo služby so zachovaním platu. Pred súd sa postaví 5. júla.

Nowlandová bola po zásahu elektrickou omračujúcou zbraňou 17. mája v kritickom stave v nemocnici.

"S veľkým smútkom potvrdzujeme úmrtie 95-ročnej Clare Nowlandovej počas noci v meste Cooma," uviedla vo vyhlásení polícia austrálskeho štátu Nový Južný Wales. Skonala "pokojne" v nemocnici, obklopená rodinou a svojimi milovanými, dodala polícia.

Jeden z privolaných policajtov v zariadení opatrovateľskej služby Yallambee Lodge neďaleko Sydney spacifikoval taserom 95-ročnú dôchodkyňu, ktorá sa k nim za pomoci chodúľky pomaly približovala s nožom v ruke.

Opatrovatelia a policajti ju niekoľko minút vyzývali, aby nôž pustila. Keďže ich neuposlúchla, jeden z policajtov proti nej použil taser. Dôchodkyňa následne podľa polície spadla a udrela si hlavu.

Miestne médiá uviedli, že Nolanová trpela demenciou. Celý incident zachytili telové kamery policajtov. Pre prebiehajúce vyšetrovanie však nemohli byť zverejnené. Nowlandová bola prastarou mamou - mala 24 vnúčat a 31 pravnúčat.