Polovica populácie členských krajín Európskej únie je plne zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19. Celkovo to predstavuje 223,8 milióna ľudí, ktorí dostali v krajinách EÚ dve dávky proticovidových vakcín, jednu dávku po zotavení sa z tejto choroby alebo jednodávkovú vakcínu.

Z 27 členských štátov EÚ zatiaľ len 13 prekročilo 50-percentnú hranicu plne zaočkovanej populácie.

Najviac úplne zaočkovaných obyvateľov v Únii majú Malta (74 percent), Belgicko (59 percent) a Španielsko (58 percent). Nadpolovičnú hranicu prekročili aj tri najľudnatejšie krajiny eurobloku: Taliansko (54 percent), Francúzsko (53 percent) a Nemecko (52 percent).

Na snímke vľavo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO), ktorý dostal druhú dávku vakcíny proti ochoreniu Covid-19, sedí v čakárni aj so svojím synom Leonardom v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.
Zdroj: Pavol Zachar

 

Najmenej zaočkovaných obyvateľov aj naďalej hlásia Bulharsko (14 percent) a Rumunsko (25 percent). Takmer 60 percent populácie EÚ (59,5 percenta) dostalo najmenej jednu dávku očkovacej látky, čo predstavuje 265,9 milióna ľudí. Európska únia predbehla v miere zaočkovanosti proti koronavírusu 1. augusta Spojené štáty, kde je v súčasnosti plne zaočkovaných 49,7 percenta populácie.

Podľa AFP každý deň minulého týždňa podala EÚ ako celok očkovacie dávky 0,6 percenta svojej populácie, čo je miera, ktorá sa v posledných dňoch znižuje, ale zostáva trikrát vyššia ako v USA (0,2 percenta).

Koľko plne zaočkovaných obyvateľov majú krajiny EÚ?

Pozrite si prehľad >>>