Národné riaditeľstvo pre bezpečnosť (NDS) vo svojom vyhlásení uviedlo, že Aslam Farúki, známy aj ako Abdalláh Urakzaj, bol zatknutý spolu s ostatnými mužmi počas "komplexnej operácie".Predstaviteľ NDS pod podmienkou zachovania anonymity pre AFP sprenil, že Farúki velil útoku na sikhský chrám v centre afganskej metropoly Kábul, ku ktorému došlo v marci a ktorý si vyžiadala životy najmenej 25 ľudí.
      
Sikhovia čelia v konzervatívno-moslimskom Afganistane diskriminácii a v minulosti sa stávali terčmi útokov islamských extrémistov, čo mnohých viedlo k emigrácii. Komunita mala v 70. rokoch minulého storočia desaťtisíce členov, v súčasnosti ich v Afganistane zostala len zhruba tisícka.
      
Afganská vetva IS je známa ako Islamský štát v Chorasáne (IS-K). Afganské úrady vlani v novembri deklarovali, že IS-K bol úplne porazený v provincii Nangarhár - jednej z kľúčových provincií, kde sa islamisti už v roku 2015 pokúšali vybudovať svoju baštu. Odvtedy sa IS-K prihlásil k zodpovednosti za celý rad bombových útokov v Afganistane.
      
NDS vo svojom vyhlásení uviedla, že Farúki pripustil svoje spojenie s "regionálnymi spravodajskými službami".Podľa afganských zdrojov je to jasná narážka na Pakistan, ktorý Afganistan bežne obviňuje z podpory džihádistov a pomoci fundamentalistickému hnutiu Taliban. Islamabad tieto tvrdenia odmieta.