Zväz nemeckých novinárov (DJV) požaduje po zavraždení slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka vykonať obsiahle vyšetrovanie, ktoré objasní pozadie tohto prípadu. Informovala o tom v noci na utorok tlačová agentúra DPA, ktorá citovala vyjadrenie predsedu DJV Franka Überalla pre regionálny denník Heilbronner Stimme.

"Tento prípad musí byť bezodkladne a úplne objasnený, rovnako ako aj to, či predtým známe vyhrážky brali orgány vážne a čo podnikli, aby kolegov chránili," povedal Überall. Vražda Kuciaka podľa neho poukazuje na to, aké dôležité je chrániť európskych novinárov pri ich práci, a tým v konečnom dôsledku aj slobodu tlače. "Toto by si mali uvedomiť aj politici," dodal šéf nemeckej novinárskej organizácie.

Spoločné vyhlásenie českých novinárov zverejnil na Facebooku Nadačný fond nezávislej žurnalistiky.
Spoločné vyhlásenie českých novinárov zverejnil na Facebooku Nadačný fond nezávislej žurnalistiky.
Facebook

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani v reakcii na zabitie slovenského novinára Jána Kuciaka na Twitteri napísal: "Európska únia nemôže akceptovať, že bude zabitý novinár za svoju prácu." Slovenské úrady vyzval, aby spustili vyšetrovanie tohto prípadu. "Európsky parlament si nevydýchne, kým nezavládne spravodlivosť," dodal Tajani.

O smrti slovenského novinára s partnerkou, ktorá mala podľa polície pravdepodobne súvis s výkonom jeho pracovnej činnosti, informovali české médiá, tlačové agentúry DPA, AP a Reuters i svetové denníky, ako napríklad Washington Post, Blick, Bild či magazín Focus.

Reportéri bez hraníc informovali o smrti Kuciaka a jeho partnerky aj na Twitteri.
Reportéri bez hraníc informovali o smrti Kuciaka a jeho partnerky aj na Twitteri.
twitter

Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) pripomenuli, že ide o piatu vraždu novinára zabitého v krajinách EÚ v uplynulých desiatich rokoch. Investigatívna novinárka a blogerka Daphné Caruanaová Galiziaová bola 16. októbra 2017 zavraždená na Malte. Šéf aténskeho súkromného rádia Thema 98.9 FM Sokratis Giolias bol v roku 2010 zastrelený automatickou zbraňou pred svojím domom. Editor chorvátskych novín Ivo Pukanič bol zabitý bombou umiestnenou vedľa jeho auta v roku 2008.

RSF pripomenuli aj masaker novinárov satirického týždenníka Charlie Hebdo v Paríži 7. januára 2015. Slovensko sa aktuálne nachádza na 17. mieste v 180-miestnom svetovom indexe slobody tlače. Oproti roku 2016 sa posunulo o päť priečok nižšie.