Keď mal Wang 17 rokov, túžil po tom istom, čo mali jeho rovesníci. Chlapec však nepochádzal z bohatej rodiny, a tak si musel privyrábať, aby svojej matke pomohol aj s nákladmi na domácnosť. Jeho túžba po vysnívanom iPhone a iPad bola však silnejšia ako čokoľvek iné. Wang sa preto rozhodol nájsť spôsob, ako sa k peniazom na vytúžené veci dostať.

Wang preto odcestoval z jeho rodného mesta vo východnej provincii Anhui - jednej z najchudobnejších provincií Číny - do južnej provincie Hunan v apríli 2011. Našiel si totiž spôsob, ako sa k peniazom dostane. Na nelegálnej klinike si nechal 17-ročný mladík vyoperovať ľavú obličku a následne ju na čiernom trhu predal za 2811 eur. To bolo len 10 percent z celkovej sumy 19 200 eur, ktorú za obličku dostali obchodníci na čiernom trhu.

Peniaze, ktoré predajom životne dôležitého orgánu získal, následne minul na zakúpenie vytúženého Iphonu a Ipadu. Keď sa však vrátil domov, jeho matka si drahých zaradení, ktoré si v Číne mohol dovoliť len málokto, všimla a snažila sa zistiť, odkiaľ vzal takú veľkú sumu peňazí. Wang jej ukázal jazvu a prezradil, že predal svoju obličku.

Keď mal 17 rokov, predal svoju obličku na čiernom trhu.
Keď mal 17 rokov, predal svoju obličku na čiernom trhu.
Zdroj: youtube

V tom momente jeho nešťastná matka neváhala a kontaktovala políciu. Skôr ako sa však obvinený v roku 2012 dostali pred súd, chlapec začal mať následkom operácie vážne zdravotné ťažkosti, ktoré sa neustále zhoršovali.

V apríli 2012 bolo v meste Chenzhou, kde sa operácia uskutočnila, obvinených deväť ľudí, ktorí sa zúčastnili na celom procese od odobratia až po predaj Wangovej obličky na čiernom trhu. Medzi obvinenými boli traja sprostredkovatelia, ktorí dostali tresty vo výške troch až piatich rokov a dvaja lekári, ktorí si vyslúžili tri roky nepodmienečne. Súd tiež rozhodol o odškodnení Wangovej rodiny a v novembri 2012 dostali ako náhradu sumy necelých 180 000 eur.

Po nelegálnej operácii sa jeho zdravotný stav rapídne zhoršil.
Po nelegálnej operácii sa jeho zdravotný stav rapídne zhoršil.
Zdroj: youtube

Peniaze ani potrestanie zločincov však dnes už 25-ročnému Wangovi zdravie nevrátia. Podľa informácie čínskych médií sa zdravotný stav mladého muža zhoršil. Za posledných sedem rokov sa tak musel vzdať vzdelania aj bežného života, keď následkom zdravotných komplikácii ostal pripútaný na lôžku odkázaný na pomoc pri každom pohybe.

Šokujúce štatistiky o čiernom trhu s orgánmi v Číne

Oficiálne štatistiky vydané agentúrou Xinhua News Agency ukazujú, že každý rok trpí zlyhaním orgánov viac ako 1, 5 milióna ľudí, z ktorých je len 300 000 pacientov vhodných na transplantáciu.

Iba 10 000 šťastlivcov sa však dočká nového orgánu vďaka oficiálnej databáze darcov, čo podporuje snahu rodín hľadať potrebné orgány na čiernom trhu.

Nedostatok darcov v Číne súvisí s ich vierou. Väčšina ľudí je presvedčená o tom, že ľudské telo musí byť pochované nepoškodené pokiaľ sa chce daná osoba dostať do neba. Pre túto vieru tak málokto súhlasí, aby boli po jeho smrti orgány odobrané a transplantované do tela iného človeka.

Neochota darovať svoje orgány, by podľa agentúry, mala byť dôvodom, prečo sa čierny obchod v tomto odvetví tak rýchlo rozrastá.

Anketa
Predali by ste svoj orgán na čiernom trhu?
  • 3%
  • 95%
  • 2%