Zlyhala sýrska vláda, ďalší aktéri v občianskej vojne, medzinárodné spoločenstvo aj samotná OSN. Tieto zlyhania brzdili dodávky naliehavej pomoci do severozápadnej oblasti krajiny postihnutej otrasmi, uviedla Komisia OSN pre vyšetrovanie v Sýrii.

Nezabezpečili okamžité prerušenie nepriateľských akcií a nezaistili život zachraňujúcu pomoc cez dostupnú trasu vrátane záchranných tímov.

Na snímke následky zemetrasenia v noci 6. februára 2023.
Zdroj: Profimedia

Nezávislá trojčlenná komisia vyšetruje a zaznamenáva prípady porušenia medzinárodného práva od marca 2011 v Sýrii. Preveruje aj nové útoky po zemetrasení zo 6. februára, a označila ich za nepochopiteľné.

"Sýrčania sa v tom najzúfalejšom období cítili opustení a zanedbaní tými, ktorí ich mali chrániť. Mnoho hlasov oprávnene vyzýva na vyšetrovanie a vyvodenie spravodlivosti," napísala komisia vo vyhlásení.

Muž nesie telo dievčaťa v sýrskej dedine Besnia pri tureckých hraniciach v sýrskej provincii Idlib 6. februára 2023.
Zdroj: Ghaith Alsayed

Vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada až po týždni dala súhlas na vstup pomoci cez hranice. Zemetrasenie s magnitúdou 7,8, usmrtilo v Sýrii takmer 6000 ľudí.

OSN odhaduje, že základné prístrešie a nepotravinovú pomoc v časti Sýrie postihnutej zemetrasením potrebuje asi päť miliónov ľudí.

Na snímke lietadlo zo Saudskej Arábie s humanitárnou pomocou na palube pristálo na letisku v sýrskom Aleppe 14. februára 2023.
Zdroj: TASR/AP

"Aj keď bolo v období utrpenia veľa hrdinských činov, boli sme svedkami zlyhania vlády a medzinárodného spoločenstva vrátane OSN, lebo neposlali urýchlene priamu a život zachraňujúcu pomoc tým Sýrčanom, ktorí to najviac potrebovali," uviedol predseda komisie Paulo Pinheiro.