"Prepuknutie vírusu má potenciál spôsobiť vážne narušenie hospodárstva a trhu. Rozsah dopadu bude určený podľa toho, ako sa bude ďalej vírus šíriť a vyvíjať, čo je v túto chvíľu takmer nemožné predpovedať," uviedol Neil Shearing, hlavný ekonóm skupiny v spoločnosti Capital Economics.

Viac FOTO nájdete v galérii <<

Čínske úrady hlásia 1016 ľudí, ktorí koronavírusu podľahli, zároveň tiež aktualizovali počet nakazených, ktorý sa zvýšil rapídne o 2478 osôb - celkový počet infikovaných je teda približne 43-tisíc. Najviac úmrtí (cca 970) bolo hlásených z provincie Chu-pej, ktorá je ohniskom celej epidémie. Uzatvorených je viac ako 80 miest s desiatkami miliónov obyvateľov.

>>Vírus dorazil už aj do Afriky<<

Mimo Čínu bol vírus doteraz zaznamenaný v najmenej 25 krajinách, kde sa ním nakazilo vyše 440 ľudí vrátane ľudí, ktorí sú uväznení na výletnej lodi Diamond Princess, ktorá kotví v japonskom prístave Jokohama. 

Koronavírus už má na svedomí tisíc obetí.
Koronavírus už má na svedomí tisíc obetí.
Zdroj: twitter

Vírus predstavuje pre celý svet veľkú hrozbu

"Vypuknutie koronavírusu predstavuje pre ľudstvo veľmi vážnu hrozbu," uviedol šéf Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Ashanom. Zároveň vyzval krajiny, aby zdieľali vzorky vírusov, aby sa tým urýchlil vývoj vakcíny. "V Číne je najviac nakazených, z celého sveta tak predstavuje 99% všetkých infikovaných," dodal. Nakoniec ešte podotkol, že krajiny, spoločnosti a vedci z celého sveta musia spolupracovať, aby pochopili celkový "chod" vírusu a vymysleli spôsob, ako ho zastaviť. Zároveň tiež odhalil nové meno vírusu, ktoré po novom "COVID-19". 

Výroba masiek v zamorenej Číne je nepretržitá