Bližšie informácie o vypátraní útočníkov polícia zatiaľ nezverejnila. Haitského prezidenta Moisa zavraždili v noci na stredu v jeho rezidencii. Dočasný predseda haitskej vlády Claude Joseph už skôr povedal, že prezidenta usmrtilo "ťažko ozbrojené a dobre vycvičené" komando.

Podľa oficiálneho oznámenia úradu vlády, z ktorého citovala miestna televízia Juno7, niektorí členovia komanda hovorili po anglicky a španielsky. Prezident pri útoku utrpel strelné zranenia nezlučiteľné so životom. Jeho manželku previezli so strelnými zraneniami do miestnej nemocnice.

Polícia obkľúčila skupinu možných páchateľov atentátu na prezidenta

Polícia na Haiti obkľúčila skupinu možných podozrivých zo stredajšieho atentátu na haitského prezidenta Jovenela Moisa. Vo štvrtok to uviedla osobitná predstaviteľka OSN pre Haiti Helen La Limeová, informovala agentúra AFP.

La Limeová uviedla, že polícia zabila štyroch členov skupiny, ktorá v stredu napadla a zastrelila prezidenta, šiestich pritom zadržali. "Tiež viem o veľkej skupine možných páchateľov, ktorá sa ukryla v dvoch budovách, ktoré teraz oblieha polícia," uviedla.

O Haiti bude na mimoriadnom zasadnutí rokovať Bezpečnostná rada OSN

O Haiti bude po atentáte na Moisa vo štvrtok na mimoriadnom zasadnutí rokovať Bezpečnostná rada OSN.
Moise (53) bol obchodníkom a podnikateľom v poľnohospodárstve.

V poradí 42. prezidentom Haiti sa oficiálne stal 7. februára 2017 po tom, čo zvíťazil vo voľbách v novembri 2016. Hlasovanie vtedy poznačila nízka účasť. Od roku 2018 čelil výzvam na rezignáciu v súvislosti s protestmi proti vysokým cenám pohonných látok.

V súvislosti s útokom na prezidenta zadržali dvoch Američanov

V súvislosti so stredajším atentátom na haitského prezidenta Jovenela Moisa zatkli aj dvoch občanov Spojených štátov. Vo štvrtok to uviedol haitský minister pre voľby Mathias Pierre, informovali agentúry AFP a AP.

Pierre pre agentúru AP povedal, že jeden zo zadržaných Američanov má haitský pôvod a jeho meno je James Solages. Identita druhého zadržaného zatiaľ zverejnená nebola, predpokladá sa však, že taktiež ide o Američana haitského pôvodu.

Na stránke dobročinného spolku, ktorý Solages v roku 2019 založil, sám seba opisuje ako "certifikovaného diplomatického agenta", zástancu detí a začínajúceho politika, ktorý v minulosti pracoval ako strážnik na kanadskom veľvyslanectve na Haiti.