Fikcia sa čoraz častejšie stáva realitou a hoci sa dodnes nevieme teleportovať alebo cestovať v čase, podmanili sme si zem, vzduch, vodu a dokonca aj vesmír.

Za jedným z najväčších technologických úspechov súčasnosti ani nemusíme cestovať ďaleko. Holandský „projekt Míľnik“ vám teraz možno nič nehovorí, no o pár rokov zrejme preslávi Európu. Jeho autori, firma Van Wijnen, chce totiž už na budúci rok začať s výstavbou prvých obytných domov vytvorených 3D tlačiarňou. Lastovičkou by mal byť trojspálňový bungalov v meste Eindhoven, ktoré sa nachádza zhruba hodinu cesty od metropole Amsterdam.

Nasledovať budú ďašie štyri, tentoraz už viacposchodové domy v Meerhovene, neďaleko eindhovenského letiska.

Záujem o takéto bývanie prejavilo už 20 rodín.

Pätica prvých domov si kladie za cieľ znížiť náklady na bývanie a poskytnúť alternatívu za klasické tehlové príbytky, o ktoré v Holandsku začína byť núdza kvôli nedostatku materiálu a schopných robotníkov.
Pätica prvých domov si kladie za cieľ znížiť náklady na bývanie a poskytnúť alternatívu za klasické tehlové príbytky, o ktoré v Holandsku začína byť núdza kvôli nedostatku materiálu a schopných robotníkov.
Zdroj: 3Dprintehouse.nl

Pätica prvých domov si kladie za cieľ znížiť náklady na bývanie a poskytnúť alternatívu za klasické tehlové príbytky, o ktoré v Holandsku začína byť núdza kvôli nedostatku materiálu a schopných robotníkov. Postavené budú z betónu, ktorý 3D tlačiareň vyformuje do podoby stien. Autori na čele s Rudym van Gurpom, manažérom firmy Van Wijnen, dúfajú, že takýmto spôsobom budú môcť pri všetkých, okrem úplne prvého domu, zhotoviť aj potrubie a iné dôležité komponenty. „Domy z 3D tlačiarní budú za päť rokov úplne bežné,“ tvrdí van Gurp. Podľa neho bude takýto spôsob stavania lacnejší než bežné postupy.

Čo je to 3D tlačiareň?

Tzv. trojrozmerná tlačiareň, v skratke 3D, dokáže vytvoriť ľubovoľný objekt na základe digitálnej informácie. Postupným nanášaním a spájaním materiálu vo vrstvách vzniká požadovaný predmet, a to bez akéhokoľvek vznikajúceho odpadu. 3D tlač sa často používa napríklad v medicíne na výrobu protéz či implantátov.

Ďalšie lietajúce auto, takých tu už bolo! Alebo nie?

Ešte futuristickejšie pôsobí ďalší vynález, za ktorým stojí spoluzakladateľ gigantickej spoločnosti Google Larry Page. Firma Kitty Hawk, ktorú financuje, spustila predobjednávky na nový model lietajúceho auta s označením „Flyer“, v preklade letec. Elektrický kríženec lietadla a auta dokáže zatiaľ vyvinúť rýchlosť najviac 40 km/h, no šéf Kitty Hawku Sebastian Thrun dúfa, že sa dopracujú až na 160-kilometrovú rýchlosť. Jeho účel je zatiaľ len rekreačný, no Thrun verí, že v budúcnosti by takéto vzdušné auto slúžilo aj na klasickú prepravu.

Ovládanie prostredníctvom dvoch páčok je vraj veľmi jednoduché a pilotovať stroj sa naučíte za menej ako hodinu. Na lietanie dokonca ani nepotrebujete licenciu. Cena vzdušného vozidla zatiaľ zverejnená nebola, no spoločnosť už má cvičnú fázu za sebou. Teraz sa sústreďuje na to, aby sa ľudia nebáli Flyer vyskúšať – dokonca im, v rámci predobjednávok, ponúka niekoľko skúšobných letov vo vlastnom tréningovom centre.

Flyer v číslach:
  • 40 km/h ako max. rýchlosť

  • 1 hodinu trvá pilotný kurz

  • 20 minút na jedno nabitie

  • 113 kilogramov je váha stroja

  • 1500 cvičných letov už bolo realizovaných

  • 10-metrová prevádzková výška

  • 10 rotorov drží auto nad zemou

Prečítajte si aj: