Obama: Toto je terorizmus

Americký prezident Barack Obama dnes oznámil, že streľba z gay klubu v  Orlande sa vyšetruje ako teroristický čin a zločin z nenávisti.

"Vieme dosť na to, aby sme mohli povedať, že išlo o akt terorizmu a akt nenávisti," povedal počas krátkeho vystúpenia v Bielom dome Obama, ktorého citovala agentúra DPA.

Podľa jeho slov však zatiaľ nie je jasné, či bol strelec v spojení s teroristickými skupinami, čo by malo objasniť až ďalšie vyšetrovanie.

Prezident zdôraznil, že útok na ktoréhokoľvek občana USA je útokom na všetkých Američanov.

Streľba, ku ktorej došlo v noci nadnes v nočnom gay klube Pulse v Orlande na  Floride, si vyžiadala 50 mŕtvych a 53 zranených. Zatiaľ nie sú spoľahlivé dôkazy o tom, či bol masaker v Orlande politicky alebo nábožensky motivovaný, alebo išlo o prejav nenávisti voči homosexuálom.

Predpokladaný páchateľ Omar Mateen údajne prisahal vernosť extrémistickej organizácii Islamský štát (IS). Dôkazy o jeho priamom prepojení na IS alebo iné teroristické skupiny však nateraz neexistujú.

Streľba patrí k najtragickejším udalostiam v USA

Dyer ďalej uviedol, že muž bol vyzbrojený ručnou strelnou zbraňou a puškou AR-15, ktorá má široké civilné, ale aj armádne využitie (armádne verzie majú označenie M16 a M4).

Televízie CBS News a NBC News predtým s odvolaním sa na nemenované zdroje z prostredia vyšetrovateľov oznámili, že strelec bol identifikovaný ako Omar Mateen narodený v roku 1986 v New Yorku, jeho rodičia však pochádzali z Afganistanu. Na trvalý pobyt bol naposledy prihlásený v meste Port St. Lucie ležiacom približne 170 kilometrov juhovýchodne od Orlanda.

Polícia sa mieni k identite muža vyjadriť až neskôr, no že strelcom je Mateen, potvrdil aj floridský kongresman Alan Grayson.

Predstaviteľ moslimskej komunity v strednej Floride Muhammad Musri varoval v súvislosti s  úvahami, že pri masakre mohol zohrať úlohu radikálny islamizmus, pred vynášaním predčasných záverov. "Je to hrozná udalosť, smútime, naše srdcia sú zlomené," povedal Musri s tým, že si treba počkať na výsledky vyšetrovania.

V čase incidentu, ku ktorému došlo tesne pred záverečnou, teda okolo 02.00 h miestneho času (08.00 h SELČ), sa v klube nachádzalo približne 320 ľudí. Incident vzhľadom na počet obetí úrady vyšetrujú ako potenciálny teroristický čin. Preveruje sa aj možné prepojenie páchateľa na islamský terorizmus.

K ďalšej mimoriadnej udalosti v Orlande došlo len deň po tom, ako tam 27-ročný muž zastrelil po koncerte speváčku Christinu Grimmieovú.

Zasahovala jednotka SWAT

Šéf miestnej polície John Mina predtým oznámil, že muž mal na sebe aj zatiaľ bližšie nešpecifikovaný predmet. Policajný zásah sa podľa neho začal prestrelkou najprv jedného policajta s páchateľom, ku ktorému sa vzápätí pridali jeho dvaja kolegovia. Jeden z policajtov pri nej utrpel zranenia. Muž následne zobral väčší počet rukojemníkov.

Približne po troch hodinách sa polícia rozhodla, že situáciu vyrieši použitím sily. Pomocou výbušniny sa členovia špeciálneho zásahového tímu SWAT dostali do  klubu, pričom páchateľ, ktorý sa nachádzal neďaleko jeho vchodu, bol zabitý v prestrelke. Týmto zásahom sa podarilo zachrániť "najmenej 30 rukojemníkov", informoval Mina.

Motív nie je jasný

Podľa neho bol páchateľ na svoj čin zrejme "veľmi dobre pripravený". Predmetom vyšetrovania je samozrejme aj to, či konal z nenávisti voči homosexuálom.

V sobotu večer sa v klube konala noc s latinskoamerickou hudbou. Niektorí svedkovia tvrdili, že padli desiatky výstrelov. "Myslel som si, že je to hudba. Potom sa všetci vrhli na zem a ja tiež," povedal pre televíziu CNN Christopher Hansen.

Mnohí návštevníci vybehli z klubu na  ulicu. Jeho okolie bolo okamžite hermeticky uzatvorené a nasadené boli aj psy špecializované na vyhľadávanie výbušnín.

Orlandom otriasla len deň predtým vražda nádejnej 22-ročnej speváčky Christiny Grimmieovej, ktorú zastrelil 27-ročný muž, keď po koncerte rozdávala autogramy. Polícia súvislosť medzi oboma činmi vylúčila.