Úrad ombudsmana priblížil, že násilné protesty si doteraz vyžiadali životy 16 civilistov a jedného policajta. Zároveň sa počas celoštátnych protestov, ktoré trvajú od 28. apríla, zranilo 846 ľudí - z toho 306 civilistov.

FOTO Z PROTESTU NÁJDETE V GALÉRII

Kolumbijské úrady doteraz zadržali 431 ľudí. Viacero mimovládnych organizácií však policajtov obvinilo zo streľby do davu a použitia nadmernej sily, informujú AFP a britská stanica BBC. Vláda tiež poslala vojakov do najhoršie zasiahnutých oblastí.

Vláda prezidenta Ivána Duqueho pod tlakom demonštrantov ešte v nedeľu nariadila stiahnutie návrhu možnej reformy z Kongresu, kde na túto tému mali rokovať tamojší poslanci. Napriek tomu protestujúci o deň neskôr opätovne vyšli do ulíc hlavného mesta Bogota.

Duque zároveň v nedeľu oznámil, že predstaví pozmenený návrh reformy, ktorý nebude obsahovať najspornejšie body ako napríklad zvýšenie dane z pridanej hodnoty.

Návrh daňovej reformy by podľa kritikov v čase hospodárskej krízy, spôsobenej pandémiou koronavírusu, najsilnejšie zasiahol najmä ľudí zo slabších sociálnych pomerov.

V dôsledku pandemických reštrikcií sa hrubý domáci produkt v Kolumbii za rok 2020 znížil o 6,8 percenta - čo je najviac za posledných 50 rokov. V marci dosiahla miera nezamestnanosti 16,8 percenta, pričom až 42,5 percenta z 50-miliónovej populácie Kolumbie žije v chudobe, približuje AFP.