"Ľud Iránu vyšiel do ulíc, aby dosiahol svoje základné práva a ľudskú dôstojnosť... a vláda odpovedá na jeho pokojný protest guľkami," uviedla organizácia vo vyhlásení, v ktorom zverejnila konečný počet obetí na životoch po šesť dní trvajúcich protestoch v iránskych mestách.

Dvadsaťdvaročnú Amíníovú minulý týždeň zadržala mravnostná polícia v Teheráne za údajné porušenie pravidiel obliekania. Podľa aktivistov bola mladá žena príslušníkmi mravnostnej polície "bitá do hlavy obuškom" a hlavu jej udreli o kapotu vozidla. Podľa miestnych úradov však zomrela prirodzenou smrťou.

Amíníová zomrela po troch dňoch v kóme v nemocnici, jej smrť úrady oznámili minulý piatok. Okrem vlny kritiky zo zahraničia to vyvolalo aj pouličné protesty v Teheráne a v ďalších iránskych mestách.

Sankcie od USA

Spojené štáty uvalili sankcie na iránsku mravnostnú políciu za to, že zatkla 22-ročnú Mahsu Amíníovú za nesprávne nasadený hidžáb. V stredu o tom informovalo americké ministerstvo financií. Rezort financií uviedol, že mravnostná polícia je "zodpovedná" za Amíníovej úmrtie, ktoré v Iráne vyvolalo vlnu protestov. Sankcie na túto policajnú zložku uvalil za "zneužívanie (moci) a násilie namierené proti iránskym ženám a porušovanie práv účastníkov pokojných iránskych protestov".

Na stole sú fotografie zosnulej mladej Iránky Mahsá Amíníovej počas protestu pred iránskym veľvyslanectvom v Berlíne v utorok 20. septembra 2022.
Zdroj: Paul Zinken

"Mahsa Amíníová bola odvážna žena, ktorej smrť je len ďalším brutálnym zákrokom iránskych bezpečnostných zložiek proti vlastnému obyvateľstvu," vyhlásilo ministerstvo financií USA. Postup iránskej mravnostnej polície si vyslúžil kritiku i od svetových lídrov, Bieleho domu či Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva.