Americká geologická služba USGS uviedla, že epicentrum zemetrasenia s magnitúdou približne 6,8 ležalo neďaleko tichomorského pobrežia, asi 80 kilometrov južne od Guayaquilu, druhého najväčšieho mesta Ekvádora.

Prezident Ekvádoru Guillermo Lasso novinárom povedal, že zemetrasenie "nepochybne... vyvolalo znepokojenie medzi obyvateľmi". Na Twitteri však vyzval ľudí, aby zachovali pokoj. Ekvádorský tajomník pre riadenie rizík Cristian Torres v rozhlasovom rozhovore uviedol, že 11 obetí zomrelo v pobrežnom štáte El Oro a jedna vo vysokohorskom štáte Azuay.

Jednu obeť hlásili z andskej obce komunite Cuenca, ďalšie tri v pobrežnom štáte El Oro. V obci Machala sa zrútil dvojpodlažný dom skôr, ako sa jeho obyvatelia stihli evakuovať. Prácu záchranárov sťažujú poškodené telefónne a elektrické vedenia, píše AP.

V Guayaquile, ležiacom približne 270 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Quito, úrady informovali o popraskaných múroch budov i zrútených múroch. Úrady nariadili uzavretie troch cestných tunelov.

Zemetrasenie bolo cítiť aj v Peru, konkrétne od jeho hraníc s Ekvádorom až po pobrežie Tichého oceánu v strednej časti krajiny. Bezprostredne neboli hlásené žiadne úmrtia ani zranení. V regióne Tumbes sa zrútili staré múry armádnych kasární, informovali úrady.