FOTO NÁJDETE V GALÉRII

Úrady v stredu hlásili najviac prípadov z oblasti v blízkosti hlavného mesta Peking a tiež z provincie Chej-lung-ťiang na čínskom severovýchode. Národný zdravotný výbor pre zdravie uviedol, že v porovnaní s 55 prípadmi z predchádzajúceho dňa zaznamenali celkovo 115 nových prípadov, čo od 30. júla predstavuje najvyšší denný nárast.  

Podľa zdravotného výboru - orgánu na úrovni ministerstva zodpovedného za zdravotníctvo a hygienu - je 107 nových prípadov infekciou lokálnou. Provincia Che-pej, ktorá sa nachádza v tesnej blízkosti Pekingu, zaznamenala 90 prípadov, kým provincia Chej-lung-ťiang 16. Počet nových prípadov z posledných dní ostáva iba zlomkom toho, čomu Čína čelila na vrchole pandémie začiatkom vlaňajška. 

VIDEO Obavy zo šírenia koronavírusu stúpajú: V Číne začali opäť zatvárať ľudí do svojich bytov!

Tri mestá provincie Che-pej - Š'-ťia-čuang, Sing-tchaj a Lang-fang - sú v lockdowne v snahe zabrániť šíreniu vírusu. Úrady v Pekingu zintenzívnili skríningové a preventívne opatrenia. Počet bezpríznakových prípadov, ktoré Čína neklasifikuje ako potvrdené, klesol na 38 z 81 prípadov z predchádzajúceho dňa.

V mestách sprísňujú opatrenia

Čína sprísnila v sobotu opatrenia týkajúce sa lockdownu v provincii Che-pej, kde približne pred týždňom začali prudko narastať prípady nákazy novým druhom koronavírusu.  Počnúc 02.40 h SEČ boli až do odvolania zastavené všetky linky metra v provinciálnom hlavnom meste Š'-ťia-čuang. V rámci opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu bola ešte v ten istý deň zastavená aj premávka mestských autobusov.  Deň predtým boli obyvatelia severočínskeho Š'-ťia-čuangu i Sing-tchaja, mesta ležiaceho zhruba 125 kilometrov južne od provinčnej metropoly, vyzvaní, aby vycestovávali z miesta svojho bydliska len v nevyhnutných prípadoch.

Hudobný festival vo vodnom parku v čínskom meste Wuhan. Čína po prvej vlne koronavírusu uvoľnila všetky opatrenia. Miestami to vyzeralo tak, že ľudia na pandémiu úplne zabudli.
Zdroj: CNN
Anketa
Doplatila podľa vás Čína na uvoľnenie opatrení?

Osobné automobily snažiace sa opustiť územie uvedených dvoch mestských prefektúr polícia zastavuje a zrušené boli aj diaľkové linky. Sprísnili sa tiež predpisy v súvislosti so zdržiavaním sa ľudí v ich bytoch či domoch a navyše, všetkých 11 miliónov obyvateľov Š'-ťia-čuangu čaká aj hromadné testovanie. Nové prípady nákazy vyvolávajú obavy v súvislosti s očakávaným húfnym cestovaním pred oslavami čínskeho lunárneho nového roka, pripadajúceho na 12. februára.

Článok pokračuje na druhej strane >>>