Výmena generálneho tajomníka KSČ občianskym iniciatívam nestačila, požadovali úplný koniec politického monopolu komunistov. Opodstatnenosť tejto požiadavky legitimizovali generálnym štrajkom, ktorý vyhlásili na 27. novembra 1989. Karel Urbánek, nový generálny tajomník komunistickej strany, ktorý na vedúcej pozícii štátostrany nahradil Miloša Jakeša, sa snažil snahy Občianského fóra a Verejnosti proti násiliu zmariť. Komunisti však stratili podporu Čechov aj Slovákov, a ak bola Nežná revolúcia zo 17. novembra symbolom ich pádu, generálny štrajk bol akýmsi sťatím hlavy komunistického hada.

VIDEO:  Unikátne archívne zábery protestov a policajnej brutality

Pod heslom „koniec vlády jednej strany“ vstúpilo ČSSR v pondelok 27. novembra nielen do nového týždňa, ale aj do novej éry dejín. Štrajku sa zúčastnilo 75% všetkých tovární, úradov, obchodov a škôl, iné podniky sa k protestom pridali aspoň manifestom. V Bratislave vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí, štrajkovalo sa však vo všetkých častiach Slovenska, vo vetre viali transparenty ako „jednota ľudu zvíťazila, vitaj, sloboda!“ či „Nech sa zmeny neodročia do ďalšieho tisícročia“.

Revolúciu bolo cítiť na každom múre, na každej stene.
Revolúciu bolo cítiť na každom múre, na každej stene.
Zdroj: Vladimír Kampf

Koncom novembra úrady povolili spevákovi Karlovi Krylovi († 49), ktorý musel po roku 1968 emigrovať do Nemecka, návrat do vlasti. V decembri vystúpil na manifestáciách v Prahe spolu s Karlom Gottom a spoločene zaspievali hymnu. Hoci bol z revolučných nálad nadšený a v športovej hale na Pasienkoch odohral dnes už kultový koncert, radosť z politickej situácie v Československu mu vydržala len do roku 1992. Slovensko mal veľmi rád, Bratislavu špeciálne, a často ju navštevoval. S rozdelením ČSSR na dva samostatné štáty sa preto nikdy nezmieril, čo naplno demonštroval v piesni Od Čadce k Dunaju (1992).

Spevák Karel Kryl
Spevák Karel Kryl
Zdroj: TASR

Kľúčových 10 dní v histórii ČSSR

17. november – Demonštrácia vysokoškolákov v centre Prahy, brutálny zásah proti zhromaždeným a smrť študenta Martina Šmída.

18. november – Iniciatíva Most sa pokúsila dohodnúť rokovania medzi aktivistami a vládou.

November 89
November 89
Zdroj: Getty

19. november – V Prahe a Bratislave vznikli občianske iniciatívy OF a VPN.

November 89
November 89
Zdroj: Getty

20. november – Študenti vysokých škôl vstúpili do štrajku.

21. november – Na pražskom Václavskom námestí sa konala prvá veľká organizovaná demonštrácia.

22. november – Pred budovou Justičného paláca v Bratislave, kde bol uväznený Ján Čarnogurský, sa protestovalo. Poobede vyšlo na Námestie SNP 60 tisíc ľudí.

Protesty po 17. novembri
Protesty po 17. novembri
Zdroj: TASR

23. november – Pred 100 tisíc ľuďmi vystúpil na Námestí SNP v Bratislave Alexander Dubček. Na Václavskom námestí v Prahe sa odohral 300-tisícový protest.

Dubček a Havel
Dubček a Havel
Zdroj: TASR

24. november – ÚV KSČ podal demisiu, Jakeš odstúpil. Pred státisícovým davom v Prahe vystúpil Dubček.

25. november – V Prahe na Letnej protestovalo rekordných 800 tisíc ľudí, demonštráciu vysielala televízia v priamom prenose.

Demonštrácie na Letnej v roku 1989.
Demonštrácie na Letnej v roku 1989.
Zdroj: TASR

27. november – Prebehol avizovaný dvojhodinový generálny štrajk s masívnou, až 200-tisícovou účasťou.

Václavské námestie 27. novembra 1989
Václavské námestie 27. novembra 1989
Zdroj: Getty