Americký prezident vo štvrtok počas návštevy Spojeného kráľovstva potvrdil záväzok Spojených štátov, že nakúpia 500 miliónov dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a darujú ich chudobnejším krajinám.

Biden sa v Británii zúčastní na summite skupiny krajín G7, ktorý sa má konať od piatka do nedele (11.-13. júna) v letovisku Carbis Bay v anglickom grófstve Cornwall. USA chcú podľa Bidenových slov pomôcť vyviesť svet z pandémie - za spolupráce so svojimi partnermi. Dodal, že krajiny skupiny G7 sa v piatok pridajú k USA a predstavia svoje plány v oblasti darovania vakcín.

Britský premiér Boris Johnson v správe zverejnenej vo štvrtok na oficiálnej stránke britskej vlády napísal, že prišiel čas, aby "najväčšie a technologicky najvyspelejšie demokracie sveta" prevzali zodpovednosť a "zaočkovali svet". Johnson takisto pripomenul, že Británia má milióny nadbytočných dávok vakcín, ktoré počas tohto roka plánuje rozdistribuovať po svete.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uvítal záväzok USA a povedal, že Európa musí urobiť to isté, píše AP. "Som presvedčený, že Európska únia musí mať ambície aspoň na takej úrovni ako Spojené štáty," povedal Macron na tlačovej konferencii.