Viac ako polovicu z tejto sumy, takmer štyri miliardy českých korún (približne 162 miliónov eur), tvorili sociálne dávky. Ukrajinskí utečenci majú nárok na mesačnú dávku 5000 korún (približne 200 eur).

Podľa aktuálnych údajov českého ministerstva vnútra dostalo od začiatku ruskej invázie, teda približne za štyri mesiace, viac ako 380.000 Ukrajincov víza dočasnej ochrany. Tie im umožňujú zostať v krajine jeden rok.

Ukrajinci sú pracovití a hľadajú si prácu

Česká vláda zároveň uviedla, že viac ako 78.000 z ukrajinských utečencov, prevažne žien, si v Česku už našlo prácu. Počet pracujúcich utečencov podľa ministra práce a sociálnych vecí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) vzrástol za necelé dva týždne približne o 8000. Rezort práce očakáva, že tempo rastu sa spomalí.

Ukrajinskí utečenci sú podľa Jurečku najčastejšie zamestnaní v pomocných profesiách, ktoré nevyžadujú vyššiu kvalifikáciu. Ide napríklad o logistické centrá a sklady či firmy, ktoré poskytujú upratovacie služby.

Anketa
Ste za pomoc utečencom z Ukrajiny?

Podľa údajov Eurostatu mala v apríli Česká republika najnižšiu sezónne upravenú mieru nezamestnanosti v celej Európskej únii, a to 2,4 percenta.