Viac FOTO nájdete TU!

Na Navaľného účte na online platforme Telegram, na ktorom príspevky uverejňujú jeho právnici, ktorí sú s nim v kontakte, sa píše, že členmi poradného orgánu novozaloženej nadácie budú napríklad bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt, historička a novinárka Anne Applebaumová ocenená Pulitzerovou cenou, Navaľného manželka Julija či politológ Francis Fukuyama.

Zdroj: Alexander Zemlianichenko

Na základe vlaňajšieho rozhodnutia súdu, ktorý FBK postavil mimo zákon, nesmú spolupracovníci tejto organizácie kandidovať vo voľbách. Štátne orgány navyše majú právo aktivistov FBK uväzniť a zmraziť ich bankové účty, čo znemožňuje získavanie finančných dotácií od podporovateľov.

V príspevku na Navaľného účte na sociálnych sieťach sa uvádza, že nová medzinárodná protikorupčná organizácia bude "absolútne transparentná". "Ako vždy, počítame s vašou pomocou a podporou a sľubujeme, že budeme usilovne pracovať," uviedol Navaľnyj. Dodal, že medzi prvé zdroje bude patriť 50.000 eur, ktoré mu vlani udelil Európsky parlament v rámci Sacharovovej ceny za slobodu myslenia.

Súd 22. marca odsúdil Alexeja Navaľného na deväť rokov väzenia na základe obvinení z podvodu a pohŕdania súdom. Moskovský mestský súd tento verdikt 24. mája potvrdil.

Navaľnyj, jeden z najostrejších kritikov šéfa Kremľa, v roku 2020 takmer neprežil pokus o otravu nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok. Z tohto činu obvinil ruské orgány, Kremeľ však akúkoľvek zodpovednosť - ako je obvyklé v podobných prípadoch - poprel.