Tvrdí to kniha s názvom „Nacisti na úteku: Ako Hitlerovi nohsledi utiekli z Európy“, ktorú napísal historik Gerald Steinacher z Harvardovej univerzity.

Steinacher vychádza z nezverejnených dokumentov Červeného kríža, ktoré odhaľujú snahu systému vysporiadať sa s miliónmi vysídlených ľudí v povojnovej Európe. Práve tú využívali nacisti vo svoj prospech a za neúmyselnej pomoci zdravotníckej organizácie ufrnkli prenasledovaniu, súdom a smrti.

Historik odhaduje, že do Británie a Kanady mohlo utiecť okolo osemtisíc príslušníkov SS vďaka dokladom, ktoré im vydal Červený kríž. Väčšina vojnových zločincov však unikla do Španielska, ktoré viedol generál Franco, a do Južnej Ameriky.

Kým Červený kríž poskytol nacistom pomocnú ruku nevedomky, Vatikán vedel presne, čo robí, keď chránil nacistov pred väzením a popravou. Túžil obnoviť kresťanskú Európu a smrteľne sa bál Sovietskeho zväzu, preto podľa knihy poskytol nacistickým lídrom falošné doklady. Mnohí z nich sa desiatky rokov úspešne skrývali v Južnej Amerike. Žil tam aj Josef Mengele, obávaný lekár z koncentračného tábora Osvienčim. Svetská spravodlivosť ho nedostihla, zomrel pri plávaní v roku 1979.

Vatikán podľa portálu telegraph.co.uk o svojich vojnových aktivitách zaryto mlčí a archívy verejnosti odmieta sprístupniť.