Prípad sa podobá vlne úmrtí v Spojených štátoch, ktoré odborníci pripisujú látke známej ako acetát vitamínu E (umelo vyrobený vitamín E). Ten sa len nedávno začal používať na zahustenie tekutiny pre vaping, predovšetkým vo vapingových náplniach na čiernom trhu. Kým vitamín E je bezpečný ako vitamínová pilulka alebo pri použití na tvár, vdýchnutie olejnatých kvapiek s týmto acetátom môže byť škodlivé. Je lepivý a drží sa na pľúcach - Dr. Jim Pirkle z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) ho prirovnal k medu.

Mnohí, ktorí ochoreli, uviedli, že vdychovali paru z tekutín obsahujúcich THC, hlavnú psychoaktívnu zložku marihuany - a mnohí pritom povedali, že ich dostali od priateľov alebo si ich kúpili na čiernom trhu.

Vaping
Vaping
Zdroj: twitter

E-cigarety a ďalšie vapingové zariadenia zahrejú tekutinu na vdychovateľnú paru. Väčšina produktov (náplní) obsahuje nikotín, ale čoraz bežnejšie je vapovanie THC.

Dr. Pirkle dodal, že zahusťovače ako acetát vitamínu E sa pravdepodobne bežne nepridávajú do nikotínových tekutín, pretože musia byť redšie, aby sa dali vapovať.

"Zistila sa súvislosť s elektronickými cigaretami. Iné vysvetlenie pre takú závažnú pneumóniu u tohto pacienta nie je," uviedla belgická ministerka zdravotníctva Maggie De Blocková, keď vypovedala v belgickom parlamente.

Ministerku predvolali po tom, čo niekoľko médií uverejnilo správu o smrti Raphaëla Pauwaerta zo 6. novembra. Tento Bruselčan fajčil e-cigaretu s náplňou, ktorou bol derivát konope.

Článok pokračuje na ďalšej strane.