"Nábor väzňov Vagnerovou súkromnou vojenskou spoločnosťou bol úplne zastavený... Plníme si všetky naše povinnosti voči tým, ktorí pre nás teraz pracujú," reagoval Prigožin na žiadosť ruských médií o vyjadrenie.

Vagnerovci začali verbovať trestancov z ruských väzníc vlani v lete. Prigožin, ktorý si sám v časoch Sovietskeho zväzu odsedel deväť rokov, pritom sľúbil naverbovaným väzňom, že ak na Ukrajine prežijú pol roka, bude im odpustený trest.

Vagnerova skupina neposkytla informácie o počte naverbovaných väzňov. Z údajov, ktoré v novembri zverejnila ruská Federálna služba pre výkon trestu (FSIN), však vyplýva, že medzi augustom a novembrom klesol počet väzňov v Rusku o vyše 20.000. Ide o najväčší pokles za vyše desať rokov.

V decembri okrem toho agentúra Reuters informovala, že americké spravodajské služby sa domnievajú, že za Vagnerovcov bojuje na Ukrajine až 40.000 väzňov. V takom prípade by tvorili prevažnú väčšinu príslušníkov tejto žoldnierskej skupiny.

Rola Vagnerovcov vo vojne na Ukrajine je v uplynulých mesiacoch stále dôležitejšia. Títo žoldnieri stáli napríklad aj na čele niekoľko mesiacov trvajúceho útoku na mesto Bachmut v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny, píše Reuters.