Ronnie Lee Gardner (49) je tretím takto popraveným človekom v USA od roku 1976, keď najvyšší súd obnovil trest smrti.

Gardner si tento spôsob smrti vybral sám. Utah síce pred šiestimi rokmi prijal zákon, podľa ktorého sa má používať len smrtiaca injekcia, ale deväť ľudí odsúdených pred prijatím zákona malo možnosť vybrať si spôsob popravy.

V Utahu popravili vraha, vyžiadal si smrť zastrelením

Diery po nábojoch v kresle smrti. Zdroj: TASR

"Žil som zbraňou, preto zomriem zbraňou," vysvetlil údajne svojmu právnikovi, prečo si vybral smrť zastrelením. Narážal pritom na dve vraždy, ktoré spáchal v 80. rokoch.

Gardnera odsúdili v roku 1985, kedy pri útoku zo súdnej siene zastrelil sudcu Michaela Burdella. Pred súdom vtedy stál pre obvinenie, že zastrelil barmana Melvyna Otterstorma.

Vrah sa proti rozsudku 11-krát márne odvolal. V obhajobe tvrdil, že sa už polepšil, chce začať podnikať na ekologickej farme a založiť centrum pre problematickú mládež. Posledné odvolanie zamietli len nedávno a guvernér Utahu Gary Herbert ďalší odklad výkonu trestu zamietol.

Gardner bol od stredy v pozorovacej cele. Podľa väzenskej správy si čítal, pozeral film Pán prsteňov, v utorok si pochutil na steaku, homárovi, jablkovom koláči a vanilkovej zmrzline. Potom sa ešte postil, no vo štvrtok neodolal a napil sa koly.

Pred väznicou sa vo štvrtok zhromaždili príbuzní a novinárske štáby. Mnoho členov rodiny malo oblečené tričko s Gardnerovým väzenským číslom 14873. Na väzňovo prianie sa nik z nich na poprave nezúčastnil.

„Nikto z nás nechce vidieť, ako ho zastrelia. Milujem ho na smrť, je to môj mladší brat,“ povedal Randy Gardner pred popravou.

Ronnie Lee Gardner na seba upozornil už ako dvojročný, kedy si sám vykračoval po ulici v plienke. Ako šesťročný čuchal výpary z benzínu a lepidla, v desiatich rokoch prešiel na tvrdšie drogy, LSD a heroín. Nevlastný otec ho používal ako hliadku pri lúpežiach. Rok a pol strávil na psychiatrii a má za sebou aj sexulne zneužitie z čias, kedy žil v detskom domove.

Barmana Otterstorma zabil, keď mal 23 rokov. O rok neskôr strelil sudcu Burdella do tváre.

„Bol som výbušná povaha. Aj moja matka mi vravela, že to vyzerá, akoby vo mne boli dvaja ľudia,“ povedal o sebe Gardner minulý týždeň.

Popravu dnes vykonali piati strelci, ukrytí za stenou s priezormi. Boli to dobrovoľníci, ktorí za svoju službu štátu dostanú okrem iného pamätnú mincu. Gardner sedel v železnom kresle s terčom na hrudi. Kreslo bolo obložené vrecami, muži naňho mierili puškami. Len jedna z nich bola nabitá smrtiacim nábojom.