Aby sa dohoda mohla uskutočniť, duchovný sfalšoval zoznamy misionárov, ktorí mali v mene biskupa ísť do zahraničia, kde sa mali starať o duchovné potreby ukrajinských veriacich alebo študovať.

Ilustračná fotografia
Zdroj: Profimedia

Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) minulý týždeň informovala, že zadržaný bývalý diakon patril k Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi (UPC) - jednej z dvoch hlavných vetiev pravoslávia na Ukrajine, ktorá bola donedávna napojená na moskovský patriarchát.

Podľa SBU duchovný za svoje služby získal 4500 dolárov. Počas bytovej prehliadky SBU zhabala bývalému diakonovi počítače, mobilné telefóny, SIM karty i hotovosť v dolároch.

Na základe výsledkov vyšetrovania bol zadržaný muž obvinený z nelegálnej prepravy osôb cez štátnu hranicu Ukrajiny, za čo mu hrozí až deväť rokov odňatia slobody a prepadnutie majetku.

KK28 Odesa - Na snímke ľudia sa zhromažďujú počas omše pred poškodeným Chrámom Premenenia Pána v Odese po ruských náletoch 23. júla 2023. Ruské útoky na ukrajinské mesto Odesa v noci na nedeľu ťažko poškodili tamojšiu pravoslávnu katedrálu patriacu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi s väzbami na Moskvu. FOTO TASR/AP People attend a Mass outside the Odesa Transfiguration Cathedral after it was heavily damaged following Russian missile attacks in Odesa, Ukraine, Sunday, July 23, 2023. (AP Photo/Libko
Zdroj: Libkos

Ide o ďalší zo série korupčných škandálov týkajúcich sa vyhýbania sa odvodom na Ukrajine, v ktorého dôsledku prezident Volodymyr Zelenskyj napr. v auguste odvolal vedúcich oblastných odvodových komisií na Ukrajine. Svoje rozhodnutie zdôvodnil endemickou korupciou v tomto štátnom aparáte.

Denník The Guardian konštatuje, že počas prvých mesiacov vojny, keď sa státisíce Ukrajincov hlásili do dobrovoľníckych práporov a pomáhali armáde aj iným spôsobom, nebolo potrebné vynucovať si rešpektovanie pravidiel spojených s mobilizáciou.

Po 18 mesiacoch vojny, s desaťtisícami obetí a mnohými vojakmi na fronte, ktorí sú unavení a potrebovali by, aby ich niekto vystriedal, sa ukrajinská armáda čoraz viac utieka k mobilizácii a často rozdáva povolávacie rozkazy aj priamo na ulici.

KK23 Odesa - Na snímke poškodený Chrám Premenenia Pána v Odese po ruských náletoch 23. júla 2023. Ruské útoky na ukrajinské mesto Odesa v noci na nedeľu ťažko poškodili tamojšiu pravoslávnu katedrálu patriacu ukrajinskej pravoslávnej cirkvi s väzbami na Moskvu. FOTO TASR/AP The Odesa Transfiguration Cathedral is seen heavily damaged following Russian missile attacks in Odesa, Ukraine, Sunday, July 23, 2023. (AP Photo/Libkos)
Zdroj: Libkos

The Guardian napísal, že v mnohých mestách Ukrajiny sa preto na platforme Telegramu objavujú informácie určené špeciálne pre ľudí, ktorí sa chcú vyhnúť odvodu. Ide napr. o správy, kde boli v daný deň spozorovaní príslušníci odvodových komisií. Mnohí majitelia prevádzok či firiem sa sťažujú, že ich zamestnanci nechcú chodiť do práce, pretože sa boja, že by mohli byť odvedení, ak vyjdú z domu.

Muži ukrajinskej národnosti v odvodovom veku môžu prekročiť hranice len vtedy, ak finančne vyživujú tri alebo viac detí mladších ako 18 rokov, sú slobodnými otcami detí mladších ako 18 rokov, majú deti alebo sú opatrovníkmi detí so zdravotným postihnutím.

Prečítajte si tiež: