Konflikt Ukrajina-Rusko v skratke:

  • Rusko potvrdilo, že v nedeľu zajalo tri plavidlá ukrajinského námorníctva v Kerčskom prielive neďaleko Moskvou kontrolovaného Krymu a priznalo, že použilo silu.
  • Obe strany sa navzájom obviňujú z porušenia medzinárodného práva a provokatívneho správania, uvádza agentúra Reuters.
  • Ukrajinský parlament odhlasoval v pondelok večer zavedenie stanného práva na 30 dní. Reagoval tým na nedeľný incident, keď Rusko zajalo tri ukrajinské lode pri Krymskom polostrove. Informovali o tom tlačové agentúry AP a AFP.
  • Po ostrej päťhodinovej debate odsúhlasila žiadosť prezidenta Petra Porošenka o zavedenie stanného práva drvivá väčšina ukrajinských zákonodarcov, konkrétne 276. Požadovaných bolo najmenej 226 hlasov.
  • V pondelok ukrajinský prezident Porošenko vyhlásil, že má dôkazy o tom, ako chystajú Rusi rozsiahli pozemský útok na Ukrajinu. Pravidvosť týchto informácii však žiadna tlačová agentúra nepotvrdila. 
 Rusko potvrdilo, že v nedeľu zajalo tri plavidlá ukrajinského námorníctva v Kerčskom prielive neďaleko Moskvou kontrolovaného Krymu a priznalo, že použilo silu.
Rusko potvrdilo, že v nedeľu zajalo tri plavidlá ukrajinského námorníctva v Kerčskom prielive neďaleko Moskvou kontrolovaného Krymu a priznalo, že použilo silu.
Zdroj: Twitter

Viac fotiek z konfliktu v galérii

Súčasťou stanného práva je čiastočná mobilizácia a posilnenie protivzdušnej obrany Ukrajiny. Parlamentu boli predložené aj neurčito naformulované opatrenia ako "posilnenie" protiteroristických krokov a "bezpečnosť informácií". Prezident Porošenko už skôr požiadal zákonodarcov, aby podporili jeho návrh na zavedenie stanného práva po nedeľnom incidente, keď ruská pohraničná stráž spustila paľbu na tri lode ukrajinských námorných síl a potom plavidlá aj ich posádku zajala.

Nahrávka zachytávajúca incident v Kerčskom prielive

Ukrajinská tlačová agentúra UNIAN zverejnila videozáznam, ktorý zachytáva, ako loď ruskej pobrežnej stráže Don vrazila v nedeľu do ukrajinského remorkéra, keď sa spolu s inými ukrajinskými loďami presúval z prístavu Odesa cez Azovské more do prístavu Mariupol.

Moskva Kerčský prieliv uzatvorila pre civilné plavidlá.
Moskva Kerčský prieliv uzatvorila pre civilné plavidlá.
Zdroj: Profimedia

"Loď pobrežnej stráže Don narazila do nášho remorkéra, čoho dôsledkom bolo poškodenie jeho hlavného motora,"uviedlo na svojej facbookovej stránke ukrajinské námorníctvo. Následkom nárazu malo byť taktiež poškodené oplechovanie plášťa lode a pozorovací mostík. Došlo aj k strate záchranného člnu.

Na záberoch je počuť, ako kapitán ruskej lode dáva vulgárnym spôsobom príkazy posádke. Počas navigovania lode do kolízie s plavidlom ukrajinského námorníctva kapitán povzbudzoval svojich mužov slovami: "Rýchlejšie, pohyb! Dobrá práca! Rozdrvte ich z pravoboku! Ku... narazte do nich sprava! Rozmliaždite ich!" Po náraze ruskej lode do remorkéru je následne počuť jedného z členov posádky kričať: "To bolo skvelé."

Anketa
Na ktorú stranu sa pri tomto konflikte pridávate?
  • 67%
  • 23%
  • 10%

___________________________________________________________________________________________________

SITUÁCIU SLEDUJEME ONLINE

Online bol ukončený, ďakujeme za pozornosť. Ďalšie aktuálne informácie vám pluska.sk prinesie už zajtra ráno.

20:52 - Na zablokovaných ukrajinských hraničných priechodoch uviazlo niekoľko Slovákov, rezort diplomacie preto inicioval stretnutie s veľvyslancom Ukrajiny v SR Jurijom Muškom. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. Muška v utorok prisľúbil ústretovosť a vyjadril predpoklad, že sa situáciu na hraničných priechodoch podarí čoskoro zvládnuť.

Generálny riaditeľ politickej sekcie MZVaEZ SR Marián Jakubócy s Muškom hovoril aj o vyhlásení vojnového ohrozenia v desiatich oblastiach Ukrajiny. Veľvyslanec uviedol, že pre cudzincov v Ukrajine nedôjde k žiadnym obmedzeniam. Hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel okrem toho ubezpečil, že zavedením stanného práva na Ukrajine by nemali byť obmedzené ani práva slovenskej národnostnej menšiny žijúcej v Zakarpatsku. Táto oblasť totiž nepatrí medzi regióny, kde bude stanné právo platiť.

Cestné hraničné priechody Malyj Bereznyj – Ubľa a Užhorod – Vyšné Nemecké blokujú v osobnej doprave na ukrajinskej strane štrajkujúci vodiči osobných motorových vozidiel s evidenčnými číslami registrovanými v členských krajinách EÚ. Dôvodom protestnej akcie je podľa informácií z ukrajinskej strany snaha o dosiahnutie zmeny ukrajinskej colnej legislatívy týkajúcej sa vozidiel evidovaných mimo Ukrajiny.

20:21- Ruský súd na Krymskom polostrove poslal do väzby prvých 12 ukrajinských námorníkov. O osude zvyšnej polovice posádky sa rozhodne v stredu.

20:07- Zavedením stanného práva na Ukrajine by nemali byť obmedzené práva občanov SR ani slovenskej národnostnej menšiny žijúcej v Zakarpatsku. Pre TASR to uviedol v utorok hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.

Odvolal sa pritom na vyhlásenie ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktoré odznelo pred hlasovaním parlamentu v Kyjeve o stannom práve a podľa ktorého nedôjde k obmedzeniu kvality života ukrajinských občanov a ich ústavných práv. Pripomenul tiež, že Zakarpatská oblasť nepatrí medzi regióny, kde bude stanné právo platiť, a teda "nemalo by dôjsť k obmedzeniu slobody pohybu"tamojších občanov.

Situácia pred ruskou ambasádou v Kyjeve.
Situácia pred ruskou ambasádou v Kyjeve.
Zdroj: Profimedia

19:23- Podľa zástupcu ruského ministra zahraničia Alexandra Gruška posilnenie protiruských sankcií problém nevyrieši. 

19:01 - Ruský prezident Vladimir Putin sa ku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou vyjadrí vo vhodnej dobe. Podľa hovorcu Kremľa Dmitriho Peskova táto chvíľa ešte nenastala.

18:32- Podľa veliteľa námorných síl ukrajinskej armády Igora Vorončeka ruská armáda mala donútiť ukrajinských vojakov, ktorých zadržala v nedeľu, k falošným výpovediam. „Poznám týchto námorníkov, vždy to boli veľmi čestní profesionáli. Ale veci, ktoré teraz hovoria, nie sú pravdivé,“povedal v utorok Vorončeko, informujú Webnoviny

18:05- Donald Trump sa ku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou nevyjadril hneď. Spravodajský portál CNN zverejnil informáciu, že americký prezident na otázku ohľadom konfliktu povedal, že to nie je dobré a vôbec z toho nie je šťastný. „Nepáči sa mi, čo sa deje a dúfajme, že sa to napraví,“ píše CNN.

Donald Trump
Donald Trump
Zdroj: Getty Images


17:41-
Hlavnou témou stretnutia predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer-SD) s veľvyslancami členských krajín Európskej únie (EÚ) bola bezpečnostná situácia na Ukrajine. Hovorili však aj o Globálnom pakte OSN o migrácii, nadchádzajúcom stretnutí Priateľov kohézie na Bratislavskom hrade a dohode o brexite. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády SR.

Zástupcovia členských krajín EÚ sa s premiérom zhodli, že je potrebné upokojiť napätie medzi Moskvou a Kyjevom. EÚ podľa nich musí urobiť všetko pre to, aby sa neeskaloval konflikt, ktorý sa musí riešiť diplomatickou cestou. Pri Globálnom pakte OSN o migrácii veľvyslanci premiéra oboznámili s pozíciami svojich vlád k tomuto dokumentu. Predseda vlády potvrdil svoje stanovisko k nelegálnej migrácii, ktorú považuje za bezpečnostné riziko.

17:15-  Polícia Slovenskej republiky zverejnila na svojom facebookovom profile vyjadrenie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

16:51 -  Podľa informácii DenníkaN zvolal premiér Pellegrini na stredu mimoriadne rokovanie Národného bezpečnostného analytického centra.

16:40 - Rusko nevidí dôvod žiadať o sprostredkovanie riešenia roztržky s Ukrajinou v súvislosti s nedeľným incidentom v Kerčskom prielive. Uviedol to v utorok v Paríži ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.  Lavrov tak reagoval na slová nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa, ktorý naznačil, že Rusko a Ukrajina by mohli na urovnaní následkov incidentu a znížení napätia spolupracovať s Nemeckom a Francúzskom.

16:05 - Podľa informácií agentúry Ukrinform, vyhlásil právny zástupca zajatých námorníkov Edem Semedľajev, že jeho mandantov rozdelili do troch skupín. "Jednu skupinu budú súdiť dnes, druhú zajtra a tretiu, pozostávajúcu zo zranených námorníkov, zatiaľ nevieme kedy,"dodal.

16:02 - Súd v Simferopole na Kryme rozhodol v utorok o väzobnom stíhaní prvých troch zo skupiny ukrajinských námorníkov, zajatých počas nedeľného incidentu v Kerčskom prielive do 26. januára 2019. Informovala o tom agentúra Interfax. Príslušníci ukrajinského námorníctva boli obvinení z nelegálneho prekročenia hranice spáchaného skupinou osôb na základe predchádzajúcej dohody alebo organizovanou skupinou za použitia násilia, prípadne hrozby násilia. Obvineným hrozí v prípade odsúdenia šesť rokov väzenia.

15:49 - Ruský súd v prístavnom meste Krym poslal za mreže jedného z 24 zadržiavaných ukrajinských námorníkov na dva mesiace. Informovala o tom agentúra Reuters.

15:32 - Ruskí vojaci prevážajú jedného zo zadržaných námorníkov. Viac fotiek nájdete v našej galérii. 

Zadržaný ukrajinský námorník.
Zadržaný ukrajinský námorník.
Zdroj: TASR

14:56 - Na Twitteri sa objavila fotografia zo zničenej ukrajinskej lode Berdyansk, ktorá bola zasiahnutá výstrelom z ruského plavidla a tiež fotografia všetkých troch zajatých lodí. 

Zničená ukrajinská loď po útoku ruského plavidla.
Zničená ukrajinská loď po útoku ruského plavidla.
Zdroj: Twitter
Zajaté ukrajinské lode.
Zajaté ukrajinské lode.
Zdroj: Twitter

14:49 - Ukrajina požiadala Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK), aby dohodol návštevu ukrajinských vojakov, ktorí padli v nedeľu v Rusku do zajatia. Pre agentúru AP to v utorok povedal ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin.

14:12 - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Rusko a Ukrajinu, aby svoj aktuálny spor vyriešili prostredníctvom dialógu. Ankara si podľa neho želá, aby sa Čierne more, ktoré obmýva aj turecké brehy, stalo "morom mieru". Turecko, ktoré udržiava úzke vzťahy s Ruskom i Ukrajinou, chce podľa Erdogana pokračovať v spolupráci s oboma krajinami.

13:10 -  V rádiu Expres sa Andrej Danko vyjadril aj ku situácii na Ukrajine. „Už nás raz Ukrajina jedným údajne mŕtvym novinárom oklamala. Bojím sa, aby sa niektorí ľudia s nami nehrali. Dôležitý je mier medzi Ukrajinou a Ruskom a tam by sa OSN mala prebrať, nie pri migrácii,“ povedal Danko. Tiež priznal, že by zrušil sankcie voči Rusku. 

11:27 - Vo videu so zadržanými ukrajinskými námorníkmi, ktoré Rusko zverejnilo, je jeden z nich prezentovaný ako Andrew Drach, ktorý bol prítomný na lodi "Nikopol". "23. novembra som dostal úlohu sledovať trasu Odessa-Mariupol a cez kanál Kerch sme vstúpili do teritoriálnych vôd Ruskej federácie, kde nás ich pobrežná stráž  varovala, že porušujeme zákony Ruskej federácie." Tiež dodal, že pobrežná stráž opakovane varovala ukrajinské lode o potrebe opustiť ruské teritoriálne vody. Doteraz však nie je známe, či ukrajinskí námorníci vypovedali pod nátlakom, alebo nie. 

Rusko zverejnilo video so zadržanými ukrajinskými námorníkmi.
Rusko zverejnilo video so zadržanými ukrajinskými námorníkmi.
Zdroj: Reprophoto Youtube

11:18 - Volodymyr Yelchenko, ktorý zastupuje Ukrajinu v organizácii OSN povedal, že do úvahy berie hrozbu, voči ktorej je Ukrajina vystavená. Podľa neho môže Rusko kedykoľvek napadnúť výhod krajiny a tiež obsadiť mestské prístavy Mariupol a Berdyansk.

Prístavné mestá Mariupol a Berdyansk.
Prístavné mestá Mariupol a Berdyansk.
Zdroj: Google Maps

11:05 - Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas v utorok po incidente v Kerčskom prielive vyzval Moskvu, aby začala znova dodržiavať medzinárodné právo a rešpektovať územnú zvrchovanosť svojich susedov. "Cieľom musí byť, aby Rusko začalo opäť presadzovať medzinárodné pravidlá a neporušovalo územnú suverenitu svojich susedov," vyhlásil Maas v Berlíne.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas
Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas
Zdroj: TASR

10:48 - Rusko zverejnilo video so zadržanými ukrajinskými námorníkmi.  Záznam zachytáva výsluch trojice námorníkov, z ktorých všetci potvrdili, že porušili ruské hranice. To, či muži vypovedali pod nátlakom, nebolo bezprostredne možné zistiť. Jeden z nich podľa správy AP jasne čítal z čítačky.

10:35 -  Šéf SBU Vasyl Hrycak uviedol, že jedna z ruských lodí použila proti ukrajinským plavidlám dve neriadené rakety, v dôsledku čoho jeden z dôstojníkov SBU utrpel ťažké zranenia. 

10:15 - Ukrajinská armáda je aj naďalej v stave plnej bojovej pohotovosti.

2018. Ukrajinské ozbrojené sily sú v plnej bojovej pohotovosti.
2018. Ukrajinské ozbrojené sily sú v plnej bojovej pohotovosti.
Zdroj: TASR

9:50 - "Berlín dokáže vyvinúť na ukrajinské úrady tlak, aby ich odradil od ďalšieho nezodpovedného konania," vyhlásil Putin. 

9:30 - Ruský prezident Vladimir Putin vyjadril "vážne znepokojenie" nad rozhodnutím Ukrajiny vyhlásiť stanné právo po tom, čo medzi námornými silami oboch krajín došlo v nedeľu pri pobreží ukrajinského polostrova Krym ku konfrontácii.

9:25 - Ukrajinský prezident Petro Porošenko vysvetlil v pondelok zákonodarcom, že stanné právo zavedené v krajine sa bude týkať iba oblastí na hraniciach s Ruskom, Bieloruskom a moldavskou separatistickou republikou Podnestersko. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Prečítajte si tiež: