Nové sankčné opatrenia voči Teheránu majú byť v platnosti 50 rokov a zahŕňajú zákaz obchodovania s "vojenským tovarom a tovarom dvojakého použitia" a tiež "pozastavenie ekonomických a finančných záväzkov" voči iránskej islamskej republike.

AKTUÁLNE foto z diania na Ukrajine nájdete v galérii>>

Predmetom sankcií je aj zákaz investícií a transferu technológií.

"Uznesenie zosúlaďuje ukrajinské sankcie s krokmi celého civilizovaného sveta na ceste k úplnej izolácii Iránu," uviedol ukrajinský parlament na svojej webovej stránke.

Na archívnej snímke z 24. augusta 2022 drony sú pripravené na štart počas vojenského cvičenia s dronmi v Iráne.
Zdroj: TASR/AP

Parlament v Kyjeve schválil sankčný balík voči Teheránu deň po tom, čo Ukrajina uviedla, že Rusko použilo drony Šáhid iránskej výroby počas najväčšieho dronového útoku od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, ku ktorému došlo v noci na nedeľu.

Sankcie voči Iránu ešte musí odsúhlasiť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. To sa ale považuje za formálny krok, keďže návrh zákona predložil parlamentu samotný Zelenskyj.

Anketa
Myslíte si, že vojenská pomoc od iných krajín pomôže Ukrajine vyhrať vojnu?

Ukrajinský líder sa minulý týždeň prihovoril Iráncom slovami: "Prečo chcete byť komplicmi ruského teroru?"

Volodymyr Zelenskyj
Zdroj: Kyodo News via AP

"Teherán sa stal kľúčovým spojencom Moskvy v tejto vojne, zámerne jej dodáva zbrane na útoky na mestá, kde žije civilné obyvateľstvo," uviedol v nedeľu na Twitteri ukrajinský prezidentský poradca Mychajlo Podoľak.