SBU neuviedla mená podozrivých, no prezradila, že ide o vedúceho pracovníka sekretariátu ukrajinskej vlády a šéfa oddelenia v Obchodnej a priemyselnej komore.

V príspevku na sociálnej sieti Telegram SBU vyhlásila, že vykonala "viacstupňovú špeciálnu operáciu" s cieľom rozbiť prokremeľskú špionážnu sieť.

Dodala, že podozrivé osoby informovali nepriateľa o ukrajinských obranných kapacitách, opatreniach na hraniciach a osobných údajoch príslušníkov ukrajinských bezpečnostných orgánov.

Podľa SBU Rusko platilo vyzvedačom v prepočte 2000 - 15.000 dolárov, v závislosti od stupňa utajenia a dôležitosti úlohy. Podľa videa, na ktorom obaja podozriví sedia pred ukrajinskou vlajkou a priznávajú sa k dlhodobej tajnej spolupráci s Moskvou, dostali za špionáž finančné odmeny v celkovej výške 27.000 - 33.000 eur. Prvý z nich uviedol, že s Rusmi kolaboroval od roku 2016, druhý od roku 2019.      

Podľa agentúry Reuters nie je jasné, či muži vypovedali dobrovoľne alebo pod nátlakom. Rusko zatiaľ vyhlásenie SBU nekomentovalo.

Prečítajte si tiež: