Stanley Johnson (81), ktorého matka bola Francúzka, pre web BFMTV uviedol, že získanie francúzskeho občianstva je preňho "drahocenná" vec a umožňuje mu "zachovať si časť svojej identity". "Znovu sa môžem pokladať za člena EÚ - to je veľmi dobré," dodal.

Britský premiér zo seba v reakcii na otcovo rozhodnutie dostal len jediné slove. Toto vás dostane! Viac, sa dočítate v GALÉRII

Na rozdiel od svojho syna, ktorý viedol v Spojenom kráľovstve kampaň za vystúpenie krajiny z EÚ, Stanley Johnson hlasoval v referende o brexite v roku 2016 za zotrvanie v Únii. Ostrovný štát následne v roku 2020 odišiel z EÚ. Neskôr Johnson starší zmenil názor a brexitu vyjadril podporu.

Johnson starší bol pred takmer 40 rokmi, v rokoch 1979-1984, členom Európskeho parlamentu. Bol jedným z prvých britských štátnych zamestnancov, ktorí po vstupe Británie do EÚ - do vtedajšieho Európskeho hospodárskeho spoločenstva (EHS) - pracovali v Bruseli. Pracoval aj pre Európsku komisiu.

Sídlo britského premiéra na Downing Street v Londýne uviedlo, že rozhodnutie Stanleyho Johnsona prijať francúzske občianstvo je "osobnou záležitosťou premiérovho otca".

Francúzske ministerstvo spravodlivosti potvrdilo, že pán Johnson získal francúzske občianstvo v stredu 18. mája a požiadal oň 18. novembra 2021. Dodalo, že sa vzťahuje len na Stanleyho Johnsona, ale nie na jeho potomkov.