Oznámila to v piatok kancelária nemeckého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, informoval týždenník Der Spiegel. Steinmeier dvojicu vedcov vyznamená za to, že vakcínou proti koronavírusu, ktorú ich firma vyvinula spolu s americkou spoločnosťou Pfizer, "v rozhodujúcej miere prispeli k zamedzeniu šírenia pandémie (COVID-19)".

Ocenenie im odovzdajú v marci

Ocenenie nemecký prezident predstaviteľom firmy BioNTech odovzdá 19. marca na ceremónii na zámku Bellevue v Berlíne, na ktorej sa zúčastní aj kancelárka Angela Merkelová.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Zdroj: Kay Nietfeld

Türeciová a Sahin "spájajú základný lekársky výskum s jeho praktickým prepojením", uviedol úrad prezidenta v zdôvodnení udelenia vyznamenania.

Vakcínu schválili koncom decembra

Očkovacia látka od konzorcia BioNTech/Pfizer bola v EÚ schválená už koncom decembra 2020. Podľa štúdie vykonanej v Izraeli znižuje táto vakcína riziko symptomatického priebehu ochorenia o 94 percent.

V piatok boli ohlásené i výsledky novej britskej štúdie, podľa ktorej táto očkovacia látka výrazne znižuje i riziko nákazy, a to už po prvej z dvoch podaných dávok. Táto štúdia však zatiaľ nebola recenzovaná inými výskumníkmi.