Pomoc bude zameraná na obnovu po februárovom ničivom zemetrasení. "Počuli sme hlasy vlád z celého sveta, ktoré deklarovali jediné hlavné posolstvo, že (zemetrasením) postihnutí ľudia nie sú sami. Sme s vami," uviedol Kristersson, ktorý darcovskej konferencii v belgickej metropole predsedal.

Spoločne sa prekročili očakávania, uviedla šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. "Keď sa stane tragédia, je len jediná odpoveď, a tou je solidarita," dodala.

Európska únia podporí obnovu Turecka po katastrofe podľa slov Leyenovej jednou miliardou eur. Na humanitárnu pomoc a prvotnú pomoc na obnovu v občianskou vojnou zmietanej Sýrii vyčlení ďalších 108 miliónov eur.

ZÁBERY z Turecka a Sýrie po zemetrasení nájdete v GALÉRII

Dve ničivé zemetrasenia postihli juhovýchod Turecka a sever Sýrie 6. februára. Dovedna prišlo v dôsledku katastrofy o život takmer 57.000 ľudí, kým milióny ďalších prišli o strechu nad hlavou.

Leyenová preto spolu s Kristerssonom zvolala darcovskú konferenciu. EÚ a jej členské krajiny vyslali do postihnutých oblastí už aj bezprostredne po zemetraseniach záchranné jednotky, pátracie psy i vybavenie, pripomína DPA.

Prečítajte si tiež: