Pre Palestínčanov, ktorí sa s Izraelom o štatút Jeruzalem prú dlhé desaťročia, je to urážka. Jeden z lídrov palestínskeho fundamentalistického hnutia Hamas Ismáíl Haníja toto rozhodnutie označil za "vyhlásenie vojny“ a Palestínčanov vyzval na nové povstanie. Vzbura, tzv. intifáda, by sa podľa Haníju mala začať už zajtra. Trump totiž podľa nich otvoril brány pekiel.

Trump opäť pichá do osieho hniezda: Jeho rozhodnutie poriadne pobúri moslimov! Zmení hlavné mesto Izraela

"Vyhlasujeme, že Jeruzalem je jednotný, nie východný alebo západný, a ostane hlavným mestom Palestíny, celej Palestíny," povedal Haníja vo svojom vyhlásení v pásme Gazy. Palestínčania žiadajú, aby bol hlavným mestom ich budúceho štátu východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Ohne v uliciach

Hnev bolo cítiť aj v samotných mestách. Stovky rozhnevaných Palestínčanov vyšli v noci na dnes aj napriek nepriaznivému počasiu vonku do ulíc vo viacerých mestách v pásme Gazy a v Predjordánsku, aby protestovali.

Palestínčania chcú odplatu.
Palestínčania chcú odplatu.
čtk

Bolo počuť protitrumpovské heslá, horeli americké vlajky aj pneumatiky. "Jeruzalem je hlavným mestom Palestíny. Kto je Trump, že sa mieša do záležitostí moslimov a vyhlási, že Jeruzalem je hlavným mestom Izraela?... Vyzývam ozbrojené krídla palestínskych frakcií, aby na Trumpovo vyhlásenie ostro odpovedali," rozhorčoval sa 20-ročný stavbár Hasanz mesta Gaza.

Nad Kóreou sa blýska? USA poslali nad polostrov neviditeľné stíhačky, senátor sa obáva najhoršieho!

Na protiizraelskej demonštrácii sa podľa vlastných slov doposiaľ nezúčastnil, no Trumpove slová ho teraz vyprovokovali.

Ozbrojený odpor

"Vzhľadom na Trumpovo rozhodnutie, ktoré porušuje práva Palestínčanov a moslimov, musí palestínsky ozbrojený odpor vo všetkých svojich formách rýchlo zareagovať, kým Trump toto nespravodlivé rozhodnutie neodvolá," vyjadril sa iný demonštrant, 25-ročný automechanik Akram. Na protesty zároveň vyzval moslimov žijúcich ako v pásme Gazy a Predjordánsku, tak aj vo všetkých arabských krajinách.

V uliciach zneli heslá proti Trumpovi.
V uliciach zneli heslá proti Trumpovi.
tasr

Menšie demonštrácie sa v noci na štvrtok konali tiež v predjordánskych mestách Ramalláh a Betlehem. Účasť na nich, zrejme pre nepriaznivé zimné počasie, ale nebola príliš vysoká.

Mrazivé slová Kimovho režimu: Jadrová vojna je len otázkou času!

V Betleheme dokonca nahnevaní občania vypli osvetlenie vianočného stromčeka, ktorý stojí pred kresťanskou bazilikou Božieho narodenia.