Údajné ruské ovplyvňovanie vlaňajších prezidentských volieb v USA a vzťahov volebného štábu Donalda Trumpa s Ruskom doteraz preveroval americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Šéfa tohto úradu Jamesa Comeyho v utorok nečakane odvolal z funkcie republikánsky prezident Trump.

Opoziční demokrati následne vyzvali ministerstvo spravodlivosti USA, aby vymenovalo špeciálneho prokurátora, ktorý by uvedené podozrenia preskúmal.

Hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová na včerajšom tlačovom brífingu túto požiadavku odmietla. "Nemyslíme si, že by to bolo potrebné," vyhlásila s tým, že okrem FBI celú kauzu vyšetrujú aj výbory oboch komôr amerického Kongresu.

Sandersová súčasne apelovala na FBI, aby pokračoval vo svojom vyšetrovaní, aby sa napokon dokázalo, že nijaká tajná spolupráca medzi Trumpovým volebným štábom a Ruskom neexistovala.

James Comey, odvolaný riaditeľ FBI, sa prezidentovým rozhodnutím odvolať ho zaoberať nebude. Uviedol to vo svojom rozlúčkovom liste. Napísal tiež, že hoci bude v poriadku, FBI a jeho misia mu budú nesmierne chýbať.

List koloval medzi Comeyho priateľmi a kolegami. Americká spravodajská televízna stanica CNN ho v stredu neskoro večer zverejnila na internete.

Bývalý šéf FBI takisto uviedol, že "v časoch nepokoja by mal americký ľud vnímať FBI ako skalu kompetentnosti, čestnosti a nezávislosti". Dodal, že "je veľmi ťažké opustiť kolektív ľudí, ktorí sú oddaní iba jednému - aby konali správne".

Trump odvolal Comeyho z funkcie riaditeľa FBI náhle v utorok večer, práve keď tento federálny úrad vyšetruje, či sa Trumpov štáb z predvolebnej prezidentskej kampane podieľal na zasahovaní Ruska do amerických volieb. Comeyho vymenoval do úradu v roku 2013 na desaťročné funkčné obdobie vtedajší prezident Barack Obama.

Čítajte viac:

Nebezpeční teroristi? Ako sa to vezme. Ročne zabijú 450-krát menej ľudí ako...

VIDEO Hackeri z Anonymous majú pre nás desivý odkaz: Stane sa to, z čoho má svet najväčší strach!

FOTO VNÚTRI Vnuk zosnulého exprezidenta J.F. Kennedyho vyráža dych: Vyrástol z neho poriadny fešák!

Za urážku jedného verša Koránu do basy? Áno, hneď na dva roky!

Všetko teraz závisí od Macrona: Jednu politickú katastrofu odvrátil, môže prísť však ďalšia!