Zemanovmu výroku na adresu transrodovej komunity sa venoval napríklad spravodajský web stanice BBC. Českú hlavu štátu opísal ako rozdeľujúcu postavu, ktorá vo svojich výrokoch používa silné slová. BBC pripomenula, ako Zeman v minulosti obhajoval postoj Ruska k Ukrajine, alebo bol proti sankciám voči Moskve, čím rozhneval mnohých Čechov i západných spojencov.

BBC tiež konštatovala, že Česko je v rámci bývalého východného bloku jednou z najliberálnejších krajín, hoci sa niekoľko predstaviteľov tamojšej politickej scény uchyľuje k čoraz netolerantnejšej rétorike.

"Populistický líder obhajoval Orbánov maďarský anti LGBT+ zákon zakazujúci zobrazovanie homosexuality a zmeny pohlavia v obsahu pre maloletých," popísal Zemanov nedeľný výstup web Politico.

Televízia CNN upozornila, že vyjadrenie českého prezidenta prišlo v čase, keď niekoľkými mestami Českej republiky prechádzal tzv. pride - festival hrdosti komunity LGBT+.

Pozornosti CNN neunikla ani správa organizácie ILGA-Europe. Táto advokátska skupina zaoberajúca sa právami komunity LGBT+ na európskej úrovni varovala pred nasledovaním vývoja situácie v Poľsku a Maďarsku.

Článok pokračuje na ďalšej strane.