"Dúfam, že dnes (v piatok) budeme môcť podpísať príslušné memorandum o rozvoji našich obchodných a ekonomických väzieb," povedal Putin. "Verím, že (dnešné stretnutie) otvorí úplne inú stránku turecko-ruských vzťahov," uviedol následne Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vľavo) a ruský prezident Vladimir Putin si podávajú ruky pred stretnutím v Soči 5. augusta 2022.
Zdroj: archív

Ruský prezident poďakoval svojmu tureckému kolegovi za pomoc pri obnovení vývozu ukrajinských obilnín. "Chcem sa vám poďakovať aj za to, že súčasne bolo prijaté sprievodné rozhodnutie o nepretržitých dodávkach ruských potravín a hnojív na svetové trhy," dodal.

Putin tiež ocenil projekt plynovodu TurkStream a povedal, že Európa by mala byť Turecku vďačná za neprerušované dodávky ruského plynu. Obaja lídri sa naposledy stretli v júli na rokovaní v Teheráne.

Turecko zdieľa s Ruskom a Ukrajinou námornú hranicu v Čiernom mori a s oboma krajinami udržuje dobré vzťahy. Ankara kritizuje ruskú inváziu na Ukrajine; nepridala sa však k rozsiahlym ekonomickým sankciám Západu voči Rusku.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho turecký kolega Recep Tayyip Erdogan sa v piatok dohodli na posilnení politickej a hospodárskej spolupráce oboch krajín vrátane spolupráce v oblasti energetiky a obchodu. Vyplýva to z vyhlásenia Kremľa, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) si podáva ruku so svojím tureckým náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom pred ich stretnutím v Teheráne 19. júla 2022.
Zdroj: Sergei Savostyanov

Obaja lídri sa v piatok stretli v ruskom čiernomorskom letovisku Soči. Ich spoločný rozhovor trval približne štyri hodiny. "Napriek súčasným regionálnym a globálnym výzvam lídri opätovne potvrdili svoju spoločnú vôľu ďalej rozvíjať rusko-turecké vzťahy," uviedol Kremeľ. Putin a Erdogan sa dohodli na zintenzívnení obchodu a podpore hospodárskej i energetickej spolupráce so zameraním na dopravu, poľnohospodárstvo, cestovný ruch a stavebníctvo.

Ruský vicepremiér pre energetiku Alexandr Novak povedal, že ide o veľmi dôležitú dohodu, s väzbami zameranými na dosiahnutie "novej úrovne rozvoja" naprieč "prakticky všetkými sektormi".

Putin a Erdogan zdôraznili význam "úprimných a dôveryhodných vzťahov" potrebných na dosiahnutie regionálnej a globálnej stability, uviedol Kremeľ. Hovorili aj o obnovení dodávok ukrajinského obilia, pričom poukázali na "konštruktívne vzťahy" oboch krajín, ktoré podľa nich umožnili realizáciu tejto dohody. Vo vyhlásení Kremľa sa "špeciálna vojenská operácia" na Ukrajine priamo nespomínala, všíma si AFP.

Putin a Erdogan hovorili aj o situácii v Sýrii. Potvrdili, "že prikladajú veľký význam napredovaniu politického procesu" v tejto krajine. "Opätovne bolo potvrdené odhodlanie konať spoločne a v úzkej vzájomnej koordinácii v boji proti všetkým teroristickým organizáciám," dodal Kremeľ.

Prečítajte si tiež: