Nikto nie je o nič múdrejší, len médiá dostali „spucung“! Tak by sa dala v stručnosti zhrnúť nečakaná tlačová konferencia, ktorú narýchlo oznámil hovorca Pražského hradu Jiří Ovčáček. Pred mikrofón sa nakoniec postavila prvá dáma Ivana Zemanová (56), vedľa ktorej stála dcéra Kateřina (27).

FOTO z prevozu bezvládneho Zemana do nemocnice nájdete v galérii >>

Manželka českého prezidenta požiadala verejnosť o toleranciu a rešpektovanie zdravotného stavu svojho manžela. Zemanová vystúpila pred médiami vo štvrtok o 16.00 h s vopred pripraveným vyhlásením.

"Môžem potvrdiť, že v súčasnej dobe (Miloš Zeman) podstupuje liečbu, ktorá si vyžiada čas. Špekulácie o diagnózach a prognózach považujem prinajmenšom za veľmi neetické... Zo všetkého najviac si želám, aby sa môj manžel uzdravil. Chcem vás poprosiť o trpezlivosť a potrebný čas, aby mal možnosť nabrať silu. Nie je jediným prezidentom, ktorý v čase výkonu svojej funkcie ochorel," povedala počas krátkeho tlačového vyhlásenia.

Filozof z Ústavu štátu a práva Akadémie vied ČR: Je to hra na city

Odbnorník David Černý pre Českú televíziu po brífingu Zemanovej uviedol, že nič nové sa vlastne Česi nedozvedeli, hoci na informácie o zdravotnom stave prezidenta majú právo. „Dôvodov môže byť viacero, vrátane toho, že ide o hru na city. Vystúpila Zemanova manželka, s ktorou sa dokážeme emocionálne stotožniť a pochopiť jej starosť o súkromie prezidenta,“ zhodnotil Černý, ktorého citoval napríklad denník Blesk.

Anketa
Majú podľa vás Česi právo vedieť, aký je zdravotný stav prezidenta Zemana?

Miloš Zeman je od nedele hospitalizovaný v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici. Jej riaditeľ nezverejnil detaily o prezidentovom stave s odkazom na to, že nemá Zemanov súhlas.

Zeman zvolá ustanovujúcu schôdzu novej Snemovne na 8. novembra

Pokračovanie nájdete na ďalšej strane >>>