Stretnutie Putina a Si Ťin-pchinga sledujeme ONLINE:

15:30 Pondelkové neformálne stretnutie prebieha bez účasti delegácií, oficiálna schôdzka je na programe v utorok.

15:25 Čínsky líder je podľa vlastných slov presvedčený, že Rusi v budúcoročných prezidentských voľbách podporia Putina. "Vďaka vášmu vedeniu zaznamenalo Rusko výrazný pokrok smerom k prosperite. Som si istý, že občania Ruska vás vo vašom dobrom úsilí rozhodne podporia," povedal Si.

15:20 Ruská strana sa podľa Putina oboznámila z návrhmi Pekingu na riešenie konfliktu na Ukrajine. "Viete, že sme vždy pripravení na rokovania. Diskutovať budeme o všetkých týchto otázkach vrátane vašich návrhov," povedal Putin.

15:15  "Čína urobila v uplynulých rokoch kolosálny skok vpred," povedal Putin na stretnutí. "Na celom svete to vzbudzuje záujem, ale, žiaľ, aj závisť," pokračoval Putin podľa americkej televízie CNN. Ako ďalej uviedol šéf Kremľa, Rusko a Čína majú "mnoho spoločných záujmov a cieľov".

15:10 Čínsky prezident nazval Putina pri zvítaní svojím "drahým priateľom" a Putin mu podľa agentúry Reuters toto oslovenie opätoval.

15:00 Ruský prezident Vladimir Putin a najvyšší čínsky predstaviteľ Si Ťin-pching sa v pondelok popoludní stretli na neformálnych rozhovoroch v Kremli. Očakáva sa, že budú rokovať okrem iného o vojne na Ukrajine, informuje TASR na základe správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na ruské médiá.

Putin privítal Si Ťin-pchinga, v Kremli 20. marca 2023.
Zdroj: Profimedia

14:30 Si Ťin-pching smeruje do Kremľa v limuzíne obklopenej ochrankou na motorkách.

Si Ťin-pching smeruje na stretnutie s Putinom.
Zdroj: Profimedia

______________________________________________________________

Si Ťin-pching priletel do Moskvy, kde sa stretne s Putinom
Zdroj: Profimedia

Čínsky prezident Si Ťin-pching dnes priletel na trojdňovú návštevu Moskvy. "Verím, že táto návšteva bude plodná a dá nový impulz zdravému a stabilnému vývoju čínsko-ruských vzťahov," cituje Si Ťin-pchinga pri príchode agentúra AFP. Zároveň označil Čínu a Rusko za dobrých susedov a spoľahlivých partnerov.

Obe krajiny považujú cestu čínskeho prezidenta za súčasť snáh o ďalšie prehĺbenie ich "neobmedzeného priateľstva". Kremeľ v pondelok privítal mierový plán Číny pre Ukrajinu a uviedol, že aj ten bude predmetom rokovaní Si Ťin-pchinga s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Peking vyzýva na prímerie na Ukrajine. Spojené štáty ho však odmietajú, pretože sa domnievajú, že by sa tak potvrdili územné zisky Ruska. Čína vníma Rusko ako zdroj ropy a zemného plynu pre energetické potreby svojej ekonomiky. Považuje ho okrem toho aj za partnera voči prevahe Spojených štátov v zahraničných záležitostiach. Podľa AP čínsky prezident svojou návštevou Ruska preukazuje Putinovi politickú podporu v čase pokračujúceho konfliktu na Ukrajine.

Putin a Si Ťin-pching chcú začať "novú éru" spolupráce

Článok pokračuje na ďalšej strane >>>