Podľa veterinára schönbrunnskej zoo ošetrovateľom neostávala nič iné, než Nonja utratiť. Vo svojich 42 rokoch mala podľa neho závažné problémy s ľadvinami, v posledných dňoch sa jej stav začal dramaticky zhoršovať. ,,Neostávalo nám nič iné, len ju vyslobodiť,'' uviedol veterinár.

Nonja bola pre ZOO hlavnou atrakciou.
Nonja bola pre ZOO hlavnou atrakciou.
getty images

Nonja sa spočiatku preslávila v Rakúsku, ešte začiatkom 90-tych rokov. Pomohli jej k tomu štetca a farby, pomocou ktorých dokázala vytvoriť viac než 200 abstraktných obrazov. Väčšina z nich sa vydražila za niekoľko tisíc eur. Svoj umelecký talent prejavila aj vo fotografii po tom, ako jej ošetrovatelia nechali vo výbehu fotoaparát v plastovom obale. na svojich snímkach zachytila svoju potravu, návštevníkov ale aj selfie.

Jeden zo záberov šikovnej Nonjy.
Jeden zo záberov šikovnej Nonjy.
getty images

Správci zoologickej sa rozhodli nevídaný umelecký talent zdieľať aj na sociálnej sieti. Stala sa tak prvou opicou, ktorá mala účet na facebooku. Tam si netradičná umelkyňa hneď našla tisíce ďalších obdivovateľov, a tak sa o jej šikovnosti zakrátko dozvedel už celý svet. ,,Bude nám chýbať. Určite aj mnoho verným návštevníkom, ktorí si k nej vytvorili vzťah. Rada ich totiž pozorovala, reagovala na nich, provokovala ich aby jej ukázali obsah svojich tašiek,'' uviedla riaditeľka zoo Dagmar Schratterová.