Legendárne FOTO Vladimíra Menšíka nájdete TU!

Kráľ silvestrovských estrád a miláčik televíznych divákov sa do pamäte vryl najmä svojími nezabudnuteľnými filmovými úlohami či Silvestrom s Menšíkom. Kráľ československého filmu si však v živote veľa vytrpel a pred verejnosťou ukrýval mnohé temné tajomstvá. Niektoré z nich sa dostali na povrch až s knihou Utajené spomienky Vladimíra Menšíka, ktorú vydala jeho spolupracovníčka Alena Horáková-Fonová.

Menšík mal jednu slabosť, s ktorou dlho zápasil: Alkohol.
Menšík mal jednu slabosť, s ktorou dlho zápasil: Alkohol.
Zdroj: tasr, čtk, anc

V knihe opísala jeho ťažký boj s alkoholizmom, zdravotné problémy spôsobené astmou, ako aj hospitalizáciu na psychiatrickej klinike. "Jedna obrovská miestnosť a v nej pätnásť postelí, jedna vedľa druhej. A na štvrtej posteli odo dverí, vidím to ako dnes, ležal Láďa. Pridržiaval si nohavice od pyžama, pretože mu vzali aj šnúrky." Okrem toho po umiestnení na oddelení pre chorých odobrali Menšíkovi všetky lieky na jeho ťažkú astmu. Potom ho nadopovali sedatívami. Keď dôvernú priateľku uvidel, rozplakal sa. "Preboha ťa prosím, ja sa nikomu nemôžem dovolať. Vôbec ma tu nepočúvajú. Niečo mi dávajú, ale ja vôbec neviem, čo to je. Som úplne omámený," spomína Horáková-Fonová v knihe na dni hercovho utrpenia na psychiatrickej liečebni. Menšíka vtedy zaradili na oddelenie narkomanov a vedľajšie účinky lieku na astmu vnímali ako jeho šialenstvo a následky alkoholizmu.

Anketa
Ktorý z filmov alebo seriálov s Vladimírom Menšíkom máte najradšej?
  • 11%
  • 60%
  • 2%
  • 6%
  • 13%
  • 8%

Nespútaná povaha

Samotný alkohol ani psychické problémy však nadaného herca nepotrápili tak ako polená, ktoré mu pod nohy hádzali vtedajší papaláši.

Dvôvodom bola jeho neriadená povaha a talent vykašľať sa na scenár. Menšík nepatril medzi hercov, ktorí recitovali naučený text od A po Z a svoje publikum najradšej zabával svojou spontánnosťou a originalitou.

Vo filme Popelka, 1973.
Vo filme Popelka, 1973.
Zdroj: archív

Medzi najvýznamnejšie počiny sa zapísali aj jeho legendárne Silvestre s Menšíkom. Vďaka neustále rastúcej sledovanosti sa nemusel zaoberať akýmikoľvek obmedzeniami v rozpočte. Po niekoľkých rokoch však dostal stopku od vtedajšieho riaditeľa televízie, ktorému Menšíkova improvizácia pripomínala časovanú bombu. Postupne ho odstrihol od veľkých projektov a v posledných rokoch ho živil najmä vlastný cestovateľský program. Jeho zdravie však postupne chátralo a astme, ktorá ho roky trápila. podľahol 29. mája 1988.