Novembrovou Voľbou sládkov je Zamatový ležiak, ktorý renomovaní českí sládkovia uvarili spoločne so študentmi k pripomenutiu si 30. výročia Nežnej revolúcie a k príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. „Chceli sme pripomenúť dôležitú úlohu študentov, ktorých novembrová demonštrácia pred tridsiatimi rokmi definitívne naštartovala demokratické zmeny,“ vysvetlil zámer uvarenia revolučného ležiaku Daniel Urban, plzenský sládok.

Aj tlak ulice prispel k tomu, že v novembri 1989 sa komunisti na istý čas stiahli z najvyšších funkcií.
Aj tlak ulice prispel k tomu, že v novembri 1989 sa komunisti na istý čas stiahli z najvyšších funkcií.
Zdroj: ČTK

Pri výrobe sa inšpirovali revolučným dátumom 17. 11. 1989 a dokonca ho vložili priamo do receptúry piva. Horkosť piva predstavuje 30 jednotiek horkosti rovnako ako počet rokov, ktoré uplynuli od doby, kedy ľudia hromadne vyšli do ulíc. Podľa dátumu zase farba ležiaku dosahuje 17 jednotiek a stupňovitosť 11%, čo je svetlé a pekne sýte pivo. Dohromady uvarili symbolických 1989 hektolitrov. Limitovanú edíciu spodne kvaseného pasterizovaného ležiaku s bohatou a čistou penou uvarili s použitím kombinácie chmeľov Rubín a Harmónia, ktoré prepožičiavajú pivu miernu bylinno-chmeľovú vôňu.

Anketa
Aký máte postoj k revolučným udalostiam z roku 1989?
  • 67%
  • 33%
  • 0%

Pomáhali študenti

Spolupráca profesionálnych sládkov so študentmi chce poukázať na tradičné pivovarnícke remeslo, ku ktorému inklinuje stále viac študentov. Zamatový ležiak preto varili na troch miestach – V Plzeňskom Prazdroji a v dvoch českých školských pivovaroch - Vysokej školy chemicko-technologickej a Vyššej odbornej školy Podskalská. Recept pripravoval Daniel Urban, ktorý v roku 1989 študoval obor kvasná technológia a výroba piva v Prahe.

Zamatový ležiak je poctou revolučným udalostiam.
Zamatový ležiak je poctou revolučným udalostiam.
Zdroj: MARTIN PINKAS

Milovníci piva budú môcť revolučnú Voľbu sládkov ochutnať počas celého mesiaca november vo vybraných podnikoch po celom Slovensku.

... a keďže sa už blížia Vianoce, drobná rada v dostatočnom predstihu: