"Flotila troch lodí čínskej armády, ktorú viedla lietadlová loď Šan-tung, v sobotu okolo poludnia (miestneho času) preplávala cez Taiwanský prieliv západne od stredovej línie a mierila severne," uviedol rezort obrany vo vyhlásení.

Taiwanskí záložníci sa zúčastňujú na vojenskom výcviku v zálohe v Tao-Juane na severe Taiwanu vo štvrtok 11. mája 2023.
Zdroj: ChiangYing-ying

Stredová línia je neoficiálna, ale kedysi do značnej miery dodržiavaná hranica, ktorá vedie stredom Taiwanského prielivu oddeľujúceho Taiwan a Čínu, pripomína AFP.

Taiwanská armáda flotilu "pozorne sledovala" a nariadila svojim hliadkovacím lietadlám a lodiam, aby podnikli "potrebné opatrenia", vyhlásilo ministerstvo. Dodalo tiež, že počas uplynulých 24 hodín prekročilo stredovú líniu aj osem čínskych stíhačiek.

Čínsky prezident Si Ťin-pching.
Zdroj: Li Gang

Peking sa k vzniknutej situácii nijako nevyjadril. Agentúra AFP upozorňuje, že lietadlová loď Šan-tung sa v apríli zúčastnila na čínskych vojenských cvičeniach v blízkosti Taiwanu.

Čína považuje Taiwan za súčasť svojho územia i napriek tomu, že má tento ostrov od roku 1949 nezávislú vládu. Komunistická vláda v Pekingu prisľúbila, že jedného dňa získa nad Taiwanom úplnú administratívnu moc, pričom na dosiahnutie tohto cieľa nevylúčila ani použitie sily.

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen.
Zdroj: TASR

Čína tvrdí, že akýkoľvek krok Taiwanu smerom k vyhláseniu formálnej nezávislosti by vyvolal vojenskú reakciu.