Viac FOTO nájdete TU!

Viaceré stretnutia v Buckinghamskom paláci naplánované na tento týždeň, vrátane audiencie premiéra Borisa Johnsona, sa majú napriek tomu uskutočniť.

Britská kráľovná Alžbeta II.
Britská kráľovná Alžbeta II.
Zdroj: Archív NMH

"Jej Veličenstvo sa presunie na Windsorský hrad na veľkonočné obdobie vo štvrtok 19. marca, o týždeň skôr, než bolo plánované," oznámil kráľovský palác. "Je pravdepodobné, že kráľovná tam zostane aj po veľkonočnom období," uviedol vo vyhlásení.

Zmena v plánoch 93-ročnej Alžbety je podľa neho spojená aj s "praktickými dôvodmi za súčasných okolností".

Ďalšie podujatia, ktoré sa mali uskutočniť v najbližších mesiacoch a mali sa na nich zúčastniť veľké počty ľudí, budú zrušené alebo odložené. Patrí medzi ne aj päť záhradných večierkov naplánovaných v Buckinghamskom paláci od mája. Rozhodnutia týkajúce sa júnových osláv oficiálnych narodenín kráľovnej, májového 75. výročia víťazstva nad fašizmom v Európe a očakávanej návštevy japonského cisára majú byť oznámené po "konzultácii s vládou".

Buckinghamský palác ešte minulý piatok oznámil, že kráľovná odkladá návštevy severozápadného Anglicka a severného Londýna, naplánované na tento týždeň. Alžbetin syn a dedič, 71-ročný princ Charles, zase odložil plánované jarné návštevy Bosny a Hercegoviny, Cypru a Jordánska.

Počet prípadov nákazy novým typom koronavírusu stúpol v utorok v Británii na 1950, čo je o štvrtinu (407) viac ako v pondelok. Nákaze dosiaľ v Británii podľahlo 71 ľudí.