Španielsko bude vakcínou proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca očkovať iba ľudí vo veku od 60 do 65 rokov. Oznámila to v stredu večer španielska ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová.

"Vakcínou od AstraZenecy budeme naďalej očkovať, ale iba ľudí nad 60 rokov," povedala Dariasová na tlačovej konferencii niekoľko hodín po tom, ako Európska agentúra pre lieky oznámila, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako "veľmi zriedkavý vedľajší účinok" vakcíny od AstraZenecy.

Taliansko sa rozhodlo, že bude vakcínou od spoločnosti AstraZeneca očkovať už len ľudí nad 60 rokov. Oznámil to v stredu Franco Locatelli, hlavný poradca talianskej vlády v zdravotných otázkach koronakrízy, ktorého citovala agentúra AFP.

Po vydaní najnovšieho stanoviska EMA pozastavilo použitie vakcíny aj Belgicko. Tie včera oznámili, že vakcínou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca budú v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov očkovať iba ľudí vo veku nad 56 rokov. Informovala o tom televízna stanica RTBF.

EMA však zároveň trvá na tom, že výhody očkovania touto vakcínou naďalej prevažujú nad možnými rizikami.

Ktorí politici sa zaočkovali AstraZenecou nájdete TU >>>