Osem ľudí zahynulo a zhruba 30 ďalších utrpelo zranenia pri požiari, ktorý v nedeľu ráno vypukol v zariadení pre postihnuté osoby v západočeskom meste Vejprty v okrese Chomutov. Medzi zranenými sú tri osoby s ťažkými zraneniami.

Chovanec Jiří Meluzín (25) na tragický deň nikdy nezabudne. „Ráno mi zavolal a bol celý roztrasený. Vravel, že tam horelo a že jeho kamaráti zomreli,“opísala slová hrôzy pre český Blesk.cz mama Jiřího, Monika s tým, že všetci sa návzájom poznali.  

Jiři je v zariadení kvôli jeho agresívnym prejavom, ktoré nedokáže potlačiť. "Párkrát ma aj napadol, nedá sa to zvládnuť. Bohužiaľ je chorý,"opísala stav syna Monika. 

Požiar v českom meste Vejprty
Požiar v českom meste Vejprty
Zdroj: Bernd M?rz

Čo sa stalo?

 Požiar vypukol krátko pred piatou hodinou. Pre nepriaznivé počasie nemohol vzlietnuť záchranársky vrtuľník z Prahy. Na mieste zasahovalo sedem zdravotníckych posádok vrátane dvoch nemeckých - Vejprty ležia na hraniciach s Nemeckom. Pomáhali tiež zdravotníci z Karlovarského kraja.

 "Požiar v domove bol na operačné stredisko nahlásený o 4.49, už sa ho podarilo lokalizovať a ďalej sa nešíri,"povedal operačný dôstojník Hasičského záchranného zboru Ústeckého kraja. Na mieste je i polícia. Príčiny tragédie neboli bezprostredne známe. Predpokladá sa, že požiar sa z kultúrnej miestnosti rozšíril do troch miestností.