Dlho pozastavená výstavba štátom financovanej mešity v Aténach je o krok bližšie k dokončeniu po tom, ako vo štvrtok oznámili meno víťaza výberového konania na jej dostavbu.

Odkedy Grécko v roku 1832 vo vojne za nezávislosť porazilo Osmanskú ríšu, v Aténach nebola centrálna mešita.

Grécka metropola je tak jedným z mála hlavných miest členských krajín EÚ, kde sa mešita nenachádza, čo je terčom kritiky zo strany ľudskoprávnych organizácií, napríklad Amnesty International, upozorňuje tlačová agentúra Reuters.

Zo štátnych zdrojov

Grécka vláda v máji rozhodla, že sa k projektu dostavby mešity vráti, čo však vyvolalo ostré protesty verejnosti - najmä v súvislosti s tým, že krajina je nútená prijímať drastické úsporné opatrenia a mešita má byť financovaná zo štátnych zdrojov. Okrem toho sa prejavil aj rastúci vplyv gréckych nacionalistov i odpor gréckej pravoslávnej cirkvi, ktorá má v krajine stále silné slovo.

Krajne pravicová strana Zlatý úsvit (Chrysi avgi) pohrozila, že zablokuje plány na dostavbu mešity a biskup Serafim z Pirea oznámil, že podá sťažnosť na najvyšší administratívny orgán - Štátnu radu.

Takmer za milión eur

Mešita by mala byť dokončená o šesť mesiacov. Ako informovalo ministerstvo pre infraštruktúru, náklady na výstavbu sa pohybujú okolo 946.000 eur.

Kritici projektu upozorňujú, že náklady na výstavbu sú privysoké pre krajinu, ktorá je momentálne závislá od finančnej pomoci zo zahraničia a zápasí s veľkou nezamestnanosťou.

Krajne pravicové strany a organizácie zasa upozorňujú, že časť prisťahovalcov, vrátane moslimov, sa podieľa na zvýšení kriminality a ďalší odčerpávajú peniaze zo štátneho rozpočtu v podobe sociálnych dávok.

Bude v priemyselnej štvrti

V Grécku žije asi milión úradmi registrovaných prisťahovalcov. Moslimská komunita odhaduje, že len v Aténach žije asi 200.000 moslimov z krajín ako Pakistan, Afganistan a Bangladéš.

Vzhľadom na to, že v Aténach nestojí mešita, spoločné modlitby sa konajú v provizórnych priestoroch: v starých garážach alebo skladoch. Mnohé z týchto miest boli už terčom rasisticky motivovaných útokov a najmenej jedno bolo podpálené.

Aténska mešita bude mať plochu 600 metrov štvorcových a bude bez minaretu. Stáť bude na území nepoužívanej námornej základne v zanedbanej aténskej priemyselnej štvrti Votanikos. Miestni obyvatelia proti jej výstavbe usporiadali v minulosti viacero protestných akcií. Výrazne im pritom pomáhali nacionalistické politické strany.

Bratislavská mešita?

Slovensko je momentálne jedinou krajinou v Európskej únii bez mešity. Islamská nadácia na Slovensku sa roky márne snaží získať stavebné povolenie, malý svätostánok by mohol stáť na Patrónke.