Ako prebiehal váš návrat domov? Boli kontroly na letiskách skutočne také prísne?

– Keďže verejnú dopravu v Číne začali obmedzovať a letecké spoločnosti začali rušiť lety z Číny, musela som konať pohotovo. Nakoniec sa mi podarilo odletieť z Číny cez Moskvu do Prahy.

Kontrola cestujúcich v lietadle.
Kontrola cestujúcich v lietadle.
Zdroj: Twitter

Napriek plošnej termovízii sa v Pekingu na letisku vykonávali viacnásobné merania teploty a vyplňovanie dotazníkov o našej cestovateľskej histórii, či sme boli v blízkosti epicentra nákazy, či sme prišli do kontaktu s niekým s príznakmi nachladnutia, či my sami máme nejaké príznaky atď. Počas celého letu mali cestujúci aj palubný personál na sebe rúška. Po prílete do Moskvy nechali všetkých pasažierov čakať v lietadle, kým znova všetkým cestujúcim pracovníci v ochranných oblekoch so špeciálnou termokamerou neskontrolovali teplotu tela a vyplňovali sme podobné dotazníky ako v Pekingu, konkrétnejšie aj s našimi kontaktnými údajmi a miestom, kde sedíme, aby náš v prípade, že sa neskôr objaví skutočnosť, že na palube bol niekto nakazený, mohli kontaktovať.

Z Číny sa takmer do celého sveta šíri smrtiaci koronavírus.
Z Číny sa takmer do celého sveta šíri smrtiaci koronavírus.
Zdroj: Getty

Po vystúpení z lietadla sme sa mohli už voľne pohybovať po letisku a žiadne väčšie opatrenia som nezaznamenala, ale vtedy situácia nebola ešte taká vážna ako dnes. Počas letu do Prahy už nikto okrem mňa na palube lietadla nemal rúško a nekonali sa žiadne opatrenia po prílete na letisko. Všimla som si iba jedného člena personálu, ktorý rozdával informačné letáky o koronavíruse, ale pristavila som sa pri ňom iba ja.

Ako Lenka opísala opatrenia proti koronavírusu na Slovensku sa dočítate na ďalšej strane >>>