Pozrite si drsné FOTO z Číny, ktorá bojuje s vírusom COVID-19 >>>

Mladá Slovenka Lenka (25) žije v Číne 5 rokov. Pre návrat na Slovensko sa rozhodla v momente, keď sa situácia s koronavírusom v Číne začala vyostrovať. Napriek tomu, že Peking počas jej odchodu ešte nebol  vírusom COVID-19 taký zasiahnutý ako epidémiou zamorené mesto Wu-chan, problémy sa nevyhli ani jej. Pre denník Plus JEDEN DEŇ opísala, ako vníma situáciu v Číne, ako prebiehala cesta domov na Slovensko a čím ju sklamali slovenské úrady, politici aj médiá.

Dezinfekcia na čínskych letiskách.
Dezinfekcia na čínskych letiskách.
Zdroj: Twitter
Aké opatrenia proti koronavírusu zaviedlo Slovensko?
Krízový štáb na Slovensku preto prijal viaceré opatrenia proti šíreniu epidémie. Vykonajú cvičenia na letisku aj hraničných priechodoch. Národné laboratórium dostane špičkový prístroj na odhalenie nákazy. Premiér požiada ministerstvo dopravy, aby sa na bratislavskom letisku vykonali cvičenia, vďaka ktorým zachytia nakazeného pacienta priamo pri príchode do Bratislavy. V prípade ohrozenia vírusom zvážia, že prichádzajúcim budú merať teplotu či iné telesné ukazovatele. Pri podozrení môže skončiť v infekčnej miestnosti. Previerku vykonajú aj na dvoch hraničných priedhodoch, v Čiernej nad Tisou a Vyšnom Nemeckom.

Viac o bezpečnostných opatreniach Slovenska týkajúcich sa vírusu nájdete v tomto článku.

Ako vnímate reálnu situáciu s koronavírusom v Číne z vášho pohľadu? Ostali ste v kontakte s priateľmi, ktorí tam žijú?

– Som v neustálom kontakte s priateľmi, ktorí ostali v Číne, našťastie, všetci sú zdraví. V oblasti Pekingu nie je situácia až taká kritická. Pokiaľ nosíte rúško, dodržiavate hygienické návyky, necestujete verejnou dopravou, zbytočne nevychádzate a nenavštevujete verejné miesta, je riziko nakazenia veľmi malé. Navyše pred vstupom do každej budovy, obchodu i vašej vlastnej bytovky merajú všetkým teplotu tela. Všetky budovy, verejné miesta, metro a i. dopravné prostriedky, ulice, a tak ďalej... sa pravidelne dezinfikujú. Našťastie, Číňania nie sú „panikári“, takže ľudia sú pokojní a obchody pomerne dobre zásobované. Situácia je však v oblasti epicentra oveľa vážnejšia.

Čo pokladáte za najväčší problém v boji s koronavírusom v Číne?

– Najväčším problémom je nedostatok rúšok a zdravotníckeho materiálu. Keďže humanitárna pomoc smeruje predovšetkým do nemocníc, kontaktoval ma bývalý spolužiak, ktorý momentálne žije blízko epicentra nákazy, a žiadal ma o pomoc s dodávkou rúšok pre študentov v škole, ktorí tieto rúška potrebujú, aby mohli bezpečne vyjsť von a ísť nakúpiť potraviny.

Rúška v Číne idú na dračku.
Rúška v Číne idú na dračku.
Zdroj: Twitter

Rúška sa nám nakoniec podarilo dodať z Anglicka. Na Slovensku, mne ako súkromnej osobe, bola realizácia dodávky veľkého množstva rúšok ťažšia, preto ma veľmi milo prekvapila nedávna pomoc pre Čínu od slovenského združenia firiem. Na druhú stranu ma veľmi hnevá, že Slováci síce rúška panicky nakupujú, ale sú voči noseniu rúšok na verejnosti veľmi xenofóbni a neuvedomujú si, že by sme tým predišli hlavne veľkému šíreniu chrípky.

Na sociálnych sieťach sa šíria rôzne videá - ako Číňania konzumujú buď živé zvieratá, alebo pre nás nezvyčajné: ako psov, pásavcov či netopierov. Je to skutočne bežná strava Číňanov?

– Čína je obrovská, takže má aj veľa rozmanitých druhov "kuchyne" a zvykov. Ja som sa však za 5 rokov v Číne s takýmito druhmi kuchyne naživo nestretla, je pravda, že som ich ani nevyhľadávala. Je možné, že v niektorých provinciách sa takéto "zvláštne" pokrmy konzumujú, ale určite to nie je bežná strava všetkých Číňanov. Skôr to považujem za zážitkovú gastronómiu, ale aj atrakciu pre turistov.

Vývar z netopiera patrí v Číne k lahôdkam.
Vývar z netopiera patrí v Číne k lahôdkam.
Zdroj: Twitter

Nedostatok informácií z Číny v súvislosti s koronavírusom prirovnali svetové médiá k informačnému embargu po jadrovej havárii v Černobyli. Mali ste pocit, že ste dostatočne a pravdivo informovaná?

– Čína je krajinou technológií a tie aj prostredníctvom rôznych kanálov využila na informovanie verejnosti ohľadom koronavírusu. Ako sa vírus začal šíriť, bola na najpoužívanejšej sociálnej sieti “Wechat“ zriadená aplikácia, ktorá monitorovala počty nakazených v jednotlivých oblastiach. Táto aplikácia zo začiatku aktualizovala čísla po hodinách, neskôr však až raz za deň, hlavne kvôli rýchlo narastajúcim počtom nakazených, a tak väčšej náročnosti na transparentnosť a spracovanie údajov.

Na najpoužívanejšej sociálnej sieti “Wechat“ bola zriadená aplikácia, ktorá monitorovala počty nakazených.
Na najpoužívanejšej sociálnej sieti “Wechat“ bola zriadená aplikácia, ktorá monitorovala počty nakazených.
Zdroj: twitter

Momentálne aplikácia obsahuje číselné údaje o nakazených, podozrivých na nakazenie, počte nakazených vo vážnom stave, vyliečených i zosnulých. Ďalej obsahuje rôzne grafy o vývoji vírusu, mapy o šírení vírusu v jednotlivých mestách, aktuálne správy z jednotlivých miest, online zdravotnícku poradňu, vyjadrenia lekárov, nové vedecké informácie ohľadom koronavírusu a vyvracanie tzv. „hoaxov“, i platformu, kde môžete zadať číslo vášho vlaku/autobusu/lietadla, ktorým ste od začiatku vypuknutia vírusu cestovali, a ukáže vám, či v danom prostriedku na verejnú dopravu bol evidovaný nejaký nakazený. V online mapách behom pár dní boli špeciálne zakreslené všetky nemocnice v mestách s automatickým výpočtom najbližšej nemocnice podľa vašej GPS polohy. Pre cudzincov v Číne bola zriadená infolinka v ôsmich cudzích jazykoch dostupná 24h denne.

Aplikácia obsahuje číselné údaje o nakazených, podozrivých na nakazenie, počte nakazených vo vážnom stave, vyliečených i zosnulých.
Lenka

Mimo informovanosti prostredníctvom internetu a mediálnych kanálov boli plagáty na každej jednej budove, v obchode či vo výťahu, ako sa proti koronavírusu brániť a ako postupovať v prípade podozrenia na nakazenie. K dohadom o včasnom informovaní verejnosti či zahmlievaní skutočností sa vám vyjadriť neviem.

V Číne, tak ako i na Slovensku, sa široká verejnosť dozvedá o udalostiach z médií, internetu a vyhláseniach vlády a ich transparentnosť vie bežný človek len odhadnúť. Momentálne sa v Číne nachádza mnoho zahraničných novinárov, lekárov, pracovníkov Červeného kríža a WHO a mnoho iných subjektov, ktoré monitorujú situáciu, takže transparentnosť je nevyhnutná.

Mali ste na návrat domov na Slovensko viac dôvodov alebo bola za vašim rozhodnutím len epidémia koronavírusu?

– Kvôli bezpečnosti, strachu mojich blízkych, fyzickému, ale hlavne mentálnemu zdraviu, pretože nie je jednoduché byť zatvorený v Číne v byte, keď v meste okrem obchodov s potravinami a lekární nič poriadne nefunguje a musíte myslieť na to, že vonku zúri koronavírus... som sa rozhodla odletieť domov.

O Lenkinom návrate domov sa dočítate na nasledujúcej strane >>>