Po jeho pozorovaní pri Makarskej vznikla medzi turistami mierna panika, keďže ešte stále majú v pamäti fatálny útok žraloka z uplynulého leta na českého turistu v Egypte. Jeden z najobávanejších žralokov, mako, pritom predstavuje aj hrozbu pre samotného človeka. Pri chorvátskom pobreží ho za uplynulé dni stihli spozorovať pri viacerých turistických plážach.

Žralok má podľa muža poranenú plutvu.
Žralok má podľa muža poranenú plutvu.
Zdroj: facebook video

Od Makarskej sa presunul ku Korčuli a naposledy bol jeho pohyb zachytený kamerou pri brehoch prístavného mesta Primošten.

"Bol dva metre od nás," povedal miestnej televíznej stanici 24 Sata muž, ktorý žraloka natočil. "Na plutve mal jazvu," dodal. Je, teda možné, že žralokovi už mohol niekto ublížiť.Podľa odborníkov by malo ísť o mladého, ešte nedospelého jedinca. Žralok mako sa pritom v chorvátskych vodách neobjavil viac ako 40 rokov!

V týchto miestach zaznamenali žraloka mako
V týchto miestach zaznamenali žraloka mako
Zdroj: blesk.cz

Nádherné zviera mohlo do prístavu zamieriť práve pre potravu, keďže v prístavoch sa často nachádza odpad z rybárskych lodí vhadzovaných do mora. Práve to mohlo predátora s dokonalým čuchom prilákať bližšie.

Báť sa nemusíte – ak viete, ako sa správať

Pokiaľ sa nachádzate v Chorvátsku, nemusíte sa obávať. Snažte sa dodržať bezpečnostné pravidlá. Nevstupujte do kalnej vody, vyhnite sa prístavom a miestam, kam by ho mohla prilákať potrava. Človek sám o sebe nepatrí do žraločieho jedálnička a útoky na človeka sú skutočne skôr výnimkou. Predsa len, pri tom všetkom svinstve a chémii, čo do seba pcháme, by z nás chudák žralok mohol dostať čemer.

Prečítajte si aj: