Juraj Zábojník v prvom rade uviedol, že každý politický konflikt, pri ktorom zomierajú nevinní ľudia, je neprijateľný. Najdôležitejšia je preňho otázka, prečo k útoku v Sýrii vôbec došlo? "Túto situáciu mala riešiť najmä Bezpečnostná rada (BR) OSN. Tá mala vyvodiť rozhodnutie, v akej miere sú podobné útoky opodstatnené," povedal pre denník Plus Jeden Deň.

Vojenský zásah USA, Veľkej Británie a Francúzska v Sýrii bol podľa prezidenta Emmanuela Macrona obmedzený na zariedenia chemických zbraní v krajine. "Kde je v tomto prípade istota, že sa ten chemický prvok po útoku z noci z piatka na sobotu nerozšíril do okolia a nezasiahol ďalších nevinných?" pýta sa Zábojník.

Juraj Zábojník uvádza, že môže dôjsť k vážnym konfliktom.
Juraj Zábojník uvádza, že môže dôjsť k vážnym konfliktom.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Odpoveď spojencov prišla po útoku v sýrskom meste Dúma. Ak tam ľudia skutočne umierali po použití smrtiacich chemických látok, o čom sú mnohí presvedčení, ide o veľmi vážnu situáciu. "Tlak na predstaviteľov vlády v Sýrii je obrovský. Z pohľadu bezpečnostného analytika nedokážem pochopiť, aký šialenec by zaútočil chemickými zbraňami v situácii, v akej je teraz Asad," povedal Zábojník s tým, že sýrsky prezident by v tom prípade nemohol rátať so žiadnym zľutovaním mocností a bol by to jeho koniec.

Chemické zbrane sú podĺa analytika postrachom, ktorý by v žiadnom prípade nemal existovať. "Sám som zvedavý, či tam chemické zbrane boli. Ak áno, takto sa nelikvidujú," dodal vzhľadom na posledný vojenský zásah.

Zrak celého sveta sa upiera na svetových lídrov. Ako môže vyzerať nasledujúce obdobie v medzinárodnej politike? "Obávam sa toho, že to môže viesť aj k ďalšej studenej vojne a obrovskému strachu obyvateľov. Môžu sa začať skutočne ťažké konflikty," tvrdí Zábojník, ktorý dodáva, že nehovorí o tretej svetovej vojne. Tvrdenia o nej treba dobre zvážiť, nakoľko by sa v súčasnosti globálny konflikt nedal porovnať so svetovými vojnami v minulosti.

Ako už bolo spomenuté, riešenia malo a má hľadať najmä združenie krajín celého sveta a na poriadok v ňom musí dohliadať najmä Bezpečnostná rada. Jej kroky budú pravdepodobne známe už čoskoro. Ohlásila totiž zasadnutie na sedemnástu hodinu.