Zdá sa, že miznutie polárneho ľadu nie je dôsledkom globálneho otepľovania, ako je všeobecne známe.

Zistené merania boli totiž roky systematicky pozmeňované tak, aby sa zdalo, že sa naša planéta ohrieva oveľa viac, než je skutočnosť. Tieto šokujúce zistenia na svojom blogu zverejnil Paul Homewood.

Zverejnené teplotné grafy z troch meteorologických staníc v juhoamerickom Paraguaji porovnal so svojimi reálnymi meraniami. Skontroloval aj iné stanice v Južnej Amerike neďaleko prvých troch a jeho podozrenie sa mu potvrdilo.

Zo zistení mu vyšlo, že naša Zem sa v skutočnosti neotepľuje, ale ochladzuje. Posledných 60 rokov sme teda podľa neho žili v klamstve.

Homewood sa preto zameral aj na Arktídu. Pozoroval územie medzi Kanadou a Sibírou a zistil, že skutočné teploty sú o jeden stupeň Celzia nižšie, než tvrdia oficiálne čísla.

Oslabuje globálne otepľovanie zemskú gravitáciu?

K topeniu arktického ľadu vraj dochádza len na miestach, ktoré sú pod vplyvom teplých morských prúdov. Podľa neho sa pred 75 rokmi roztopilo oveľa viac ľadu než v súčasnosti.

Na základe týchto informácií americká Globálna historická klimatická sieť, Goddardov inštitút vesmírnych štúdií a Národné centrum klimatických dát odhadujú vývoj počasia v oblastiach, kde sa merania nerobia.

Záhadou tak ostáva, kto a prečo údaje skresľuje.